Privezovanje psov in kazen - OBVEZNO PREBERI!!!

malinovec · 264122

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #270 : 13 April 2011, 14:39:09
Citiraj
tako je tud po zakonu

Da lastnik psa ki poškoduje otroka, ker je ta silil v njega kazensko ne odgovarja ? poznam  vsaj tri primere, enega osebno kjer to ne drži in se je zadeva končala z odškodnino in registrom.

Glede ostalega, mislim da se vsi strinjamo, da krivdo za nevzgojene otroke nosijo starši, kakor tudi odgovornost za njihova dejanja; edin poudarek tle je da del odgovornosti tudi nosijo lastniki psov
Ter nestrinjanje z fizičnimi metodami vzgoje-Zanikanje prvega je pač narava takšnih skupnosti, zanikanja drugega pa začaran  krog vzgoje in dediščine starejših generacij ki niso vedele ali niso
želele vedeti bolje

Sedaj se tle lahko spet podaja žogica, ampak fizičen nadzor psa je vaša / naša dolžnost, če slednjega vodite v javnost

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #271 : 13 April 2011, 14:49:58
Ne bom pisala na dolgo.
Mene je pred mnogimi leti ugriznil tetin NO. Imela sem 2 leti, s psom smo bili v stiku večkrat tedensko. Bil je šolan, živel v hiši, imeli so 3 majhne otroke. Napad brez povoda - samo iznenada ugriznil, zraven moje mami in tete. Po zakonu so ga morali takoj uspavati, ker je šlo za hujši napad na otroka. Bali so se tudi zaradi domačih otrok.
Strahu pred psi načeloma nimam, tudi takrat sem takoj po prihodu iz bolnice šla k domačemu psu, ki pa se me je bal, ker sem imela celo glavo povezano ::) :D
Še vedno pa mi ne potegnejo NO, niti njim podobni...podzavest verjetno.

Je pa prejšnji dan znanka razlagala, kako imajo v soseščini napadalnega in nevzgojenega NO, ki je že nekajkrat napadel njeno RW. Vedno ima psičko privezano, je tudi lepo vzgojena. Ob zadnjem napadu je bila v bližini tudi lastnica NO in ji je povedala kar ji gre. Kaj se je zgodilo? Lastnica NO se je razburjala, zakaj se ona sprehaja tam okrog in je njena RW nevzgojena in napadalna. Pa je bil NO odvezan, RW pa na povodcu in se je morala branit. Katastrofa.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #272 : 13 April 2011, 14:57:08
Davor, če primerjaš s cesto.. ja, voznik mora biti previden, ampak včasih kljub vsej previdnosti in upoštevanju prometnih predpisov pride do nesreče. Kdo je kriv v takem primeru po zakonu in kdo nosi moralno odgovornost?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #273 : 13 April 2011, 14:59:14
Citiraj
Da lastnik psa ki poškoduje otroka, ker je ta silil v njega kazensko ne odgovarja ? poznam  vsaj tri primere, enega osebno kjer to ne drži in se je zadeva končala z odškodnino in registrom.

Točno tako. To je sicer iz vzgojnega vidika za otroka izredno slabo, ampak tako pač je (zaenkrat, zakoni niso večni). In to je hkrati tudi edini razlog, da jih vsake svete cajte kakšen ekstremno nevzgojen otrok v lasti ekstremno neodgovornega in trdobučnega starša dobi po prstih, ki jih vztrajno vtika čez ograjo. Kar seveda kaže na mojo nesposobnost, da bi situacijo rešila na povsem miroljuben način in  s pozitivnim motiviranjem nesramnega mulca in/ali njegovega starša.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #274 : 13 April 2011, 15:02:26
Da lastnik psa ki poškoduje otroka, ker je ta silil v njega kazensko ne odgovarja ? poznam  vsaj tri primere, enega osebno kjer to ne drži in se je zadeva končala z odškodnino in registrom.


Dej preberi si še  kakšen drug zakon  ne samo o zaščiti živali ...Davor!
Stvarno pravne pravice!
Socilano varstvo!

PRIMER:
Pes je v ograjenem dvorišču , na vratih je opozorilna tabla POZOR HUD PES...otrok mladoletnik, izziva in rine v psa( po možnosti prepleza ograjo)... in jih stakne.


To sva že zadnjič z Andrejo pisali... v takih primerih se mora lastnik psa v svojo obrambo sklicevat na vsaj 3 zakone!

Sicer, čisto tako nasplošno se pa strinjam. Vedno mora v vsakem primeru( že zaradi sebe in svojega psa če ga ima rad) lastnik pazit in biti pozoren na okolico.
Ker ,ko pride do incidenta... pri naših zakonih in vsej tejle gonji proti psom , ga bo lastnik psa in v končnem pes naje*al.
Tud če po tuji krivdi bo fasal "etiketo" nevarna žival in bo zaveden v registru....
( glupi zakoni... in tak lastnik , ki se mu ne da s tem ubadat in  branit iz golega principa- ga 1000% nasanka)


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #275 : 13 April 2011, 15:05:25
Je pa moj način vzgoje tako otrok kot psov tak, da jim omogočim izkušnje, tudi neprijetne (toliko, kolikor so na svoji stopnji razvoja sposobni brez škode prenesti), na podlagi katerih se učijo. Zdej...lahko da ni najbolj moderno, vsekakor pa so rezultati izjemno dobri.

ja vsekakor krasen način vzgoje ... in ker so si otroci podobni kot jajce jajcu vsekakor zna vsak, ki se ukvara s psi natančno ocenit kako bi določena neprijetna izkušnja vplivala na majhnega otroka ... budalost brez primere .... mene ni NO ni nikoli v življenju fizično napadel pa mi je še danes neprijetno biti na isti ravni kot NO (recimo v počepu ali leže) zaradi dosti bolj blagih neprijetnih izkušenj z NO

vsekakor si pa kot starš odgovorna tako preprečiti psu, da po svoje vzgaja tvojega otroka z luknjami kot tudi otruku da rine v tvojega psa z namenom da jo vzgojno skupi!

.... kdo bi si mislil, da je možno, da se človek kdaj v čem strinja z Davorjem ... popolnoma čudno



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #276 : 13 April 2011, 15:07:24
Citiraj
(toliko, kolikor so na svoji stopnji razvoja sposobni brez škode prenesti)

In, da ne bo pomote: govorim o svojih otrocih in psih, drugi naj svoje vzgajajo kakor jim drago.

PS: tudi meni ni prijetno biti na istem nivoju (čepe ali leže) z (nepoznanim) NO (ali primerljivim psom)


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #277 : 13 April 2011, 15:09:31
velja tudi za tvoje otroke, če so bili deležni "vzgoje" s strani psa da ne bo pomote ....  :-X



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #278 : 13 April 2011, 15:12:48
Pač, vsak vzgaja kakor ve in zna. Jaz lahko pokažem rezultate moje vzgoje, kaj pa lahko pokažete vi?


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #279 : 13 April 2011, 15:18:12
Ena stvar je tule zanimiva, namreč izhajate da je odziv psa v obliki ugriza samoumeven. Tle služi vsa debata okoli nevzgojene otročadi in njih staršev zgolj za navadno prelaganje krivde. Gre za odgovornost vodiča psa da je njegov pes primerno socializiran, vzgojen ter navajen tudi za takšne bolj stresne situacija. Ter izbira pasme... Če teh dejavnikom ne izpolnjuje, žalim slučaj ga nimaš kaj vleči v takšne situacije in ravno iz tega vidika je zakonodaja smiselna

Se z Davorjem vezi vzgoje psa kar strinjam (pustimo zakon). Sem ze videl tudi primer, ko se je otrok samo priblizal psu in se za las ni zgodila katastrofa. Siljenje v psa, cukanje.... je zame drugo kot priblizati se psu in ga pobozati............pes ki taksnih stvari ni sposoben tolerirati ne sme priti v situaciji in pika. Lahko je pa lastnik toliko odgovoren, sposoben, da taksne situacije 100%  ;) prepreci.

Seveda obstajajo tudi nevzgojeni otroci in "tek z drveta" starsi, se strinjam z ostalimi. Ampak lastnik psa je tisti prvi, ki mora nezazeljene situacije prepreciti oz. se jih ogibati (kdaj se tudi sam sprasujem, kje nekateri "sprehajajo" pse, ce vejo, da njihovi psi niso sposobni oz. primerno vzgojeni, socializirani, KLIK :-[ )

Ce pa vam, vasi psi pogrizejo vase otroke je pa to pod prvo problem vas in ne otroka in psa ;D




vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #280 : 13 April 2011, 15:19:26
to ni predmet debate ... noben odrasel človek ne bi smel prepustiti vzgoje svojega otroka psu oz. še z namenom da, si dodatno zapomni pustiti da otrok dobi luknjo še drugič, če je otrok že prvič ni skapiral, da jo bo skupil



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #281 : 13 April 2011, 15:27:04
iz mojega stališča je tako.
naloga starejše osebe( polnoletne- v tem primeru lastnika psa- ali starša otroka- tud lastnega)
če se je odločil ,da bo imel psa in otroka mora oba primerno vzgojit.
Pes mora vedet kaj je to otrok- kaj pes sme in kaj ne sme.
Otrok mora vedet kaj je to pes- kaj sme in kaj ne sme.
( Fizično vzagajnje  - med njima... zame ni v noben  primeru sprejemljivo- pa nimam svojih otrok- tuje na vrtu ali  v varstvu večkrat- ko bom imela svoje bo enako pravilo)
Če tega nekdo, ki je lastnik ali starš ni sposoben naučit ....enega ali drugega- je falil v vzgoji bodisi otroka - bodisi psa.

Konkretno iz tega stališča in da se to lahko izvede je pa tud odvisna pasma psa( primerna Vs otroci) - predvsem na karakter.
in smo spet pri tistem  s čimer se strinjam na deteljičine izjave " da si folk navleče domov vse živo- katerega niti pod razno ni sposeben spravit v red"
dobesedno sami sebi delajo probleme( po nepotrebnem)- potem pa jokcajo in stokcajo.


Ni pa vse črno ali belo pravilo. ( pa vsi vemo da je to pač tako.. ane hehe)
Tud sama sem jih staknila od psa. Ampak tud približno nisem povedala,da me je pes šavsnil( ker so mi že prej enih 20x rekli  in zabičali ,da naj dam psu mir ker če me bo šavsnu me bodo še naklestili za povrh) pa se je točno vidlo ,da me je pes.. ....sem se zlagala da sem se s biciklom stresla b grmovje in so me veje nagrizle

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #282 : 13 April 2011, 15:32:23
Damayanti: podpis.
Jaz trenutno oba nečaka navajam na novega psa (mladiča) in obratno. Da ne omenjam, da starejšemu (5 let) kar ne gre v glavo, da se pred psom ne skače, beži in kriči. Krivec: malo karakter, malo paničarstvo njegove mami. Vsakič znova mu povem kako naj ravna, pokažem, mirim...psa pa isto ::) :D Ta manjši nečak (1,5let) pa tega problema nima, že po naravi je nežen in previden, tudi pes ga čisto drugače dojema. Res zanimivo je to opazovat. Isto je bilo pri mačku :o


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #283 : 13 April 2011, 15:59:28
No, nesreče se dogajajo. Mene je ugriznil domač pes (pravzaprav moj pes - ampak takrat sem imela šele 10 let), pa nisem rinila vanj. Bilo je to leta nazaj. Koliko je bil kriv karakter, koliko ne-vzgoja in koliko ne-odgovornost mojih staršev.. o tem bi se dalo debatirat, ampak pravzaprav jaz staršev ne krivim. Pes je bil v osnovi prijazen, na momente mu je pa preklopilo iz navidez ljubega miru (zlati prinašalec mimogrede) .. in mene je začopatil nekega dne, ko smo prišli domov in sem ga pričakala na hodniku, na kolenih, z razširjenimi rokami, kot že tolikokrat prej.. pes je pritekel po stopnicah, ves vesel da me vidi, do mene, sem ga hotela objet (kot že tolikokrat prej) in v naslednjem momentu sem tulila z raztrgano ustnico, psa pa ni bilo več v vidnem polju.  ???

Psa so potem dali proč .. meni je bilo rečeno da se je izgubil.. šele leta kasneje sem izvedela, da so ga nameravali evtanazirat, pa je potem dejansko pristal pri nekemu vet.tehniku, ki je imel doma kmetijo, ker mu je bilo žal tako lepega in načeloma prijaznega psa evtanazirat.

Jaz posledic, razen da sem pri hendlanju psov bolj previdna (pa še ne toliko, kot bi morda bilo potrebno), nimam.  ;)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #284 : 13 April 2011, 16:13:24
Jaz pa sem žnarala vanga...pa ne samo  žnarala... še hujš :-[...( mislim , da sem bila stara enih5- 6  let)... prej sem se še z vsemi tremi sestričnami skregala
potem  mi je bil pa edini prijatelj samo še pes ( prav res  v stilu uno kot rečejo  "meso okol vratu obesit ,da  ima vsaj en pamža rad"  :o >:D)
najprej sem ga  v svojo premajhno obleko oblekla in z vsemi možnimi volančki mašnicami, in unimi rožica sponkami- nakrancljala  ... pa je to revež še pretrpel... ampak pr sandalih je pa po*izdil...
 pa še to sem ga zvlekla v  skedenj, da  niso vidli...
 jim je bilo pa jasno potem, ko sem okoli vogalov prav potuhnjeno plazila in potihem cmerila  ... pes pa po dvorišču z  vijolčno obleko letal in sponke pa mašnice grizel ...

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #285 : 14 April 2011, 08:57:44
Ahahahahahaaa  :o ;D Daj D. nehaj.. imam že itak musklfibr trebušnih mišic in se res ne morem toliko smejat  :D :D ;D



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #286 : 14 April 2011, 09:14:07
Ahahahahahaaa  :o ;D Daj D. nehaj.. imam že itak musklfibr trebušnih mišic in se res ne morem toliko smejat  :D :D ;D
Jaz tudi, sem šla prav še 1x prebrat  :o :o :D :D Prav predstavljam si  :o :o
Pa zakaj si ga oblekla v vijolično obleko? To ni za fante,...ko bi ga vsaj v modro, mogoče bi bilo bolje :P :o


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #287 : 14 April 2011, 09:29:31
Vesna-Skway, precej ljudi žal tako razmišlja, da je pes pri hiši "dober za vzgojo otrok" in ga celo kupijo, ko imajo še zelo majhne otroke. To je približno podobno razmišljaje kot ga imajo tisti, ki imajo več otrok načrtno kmalu eden za drugim, ker pravijo, da je to zanje dobro, ker se bodo lahko vsaj skupaj igrali - in seveda kao potem ne bo toliko dela z njimi. Halo >:( ???.
Ko sem si sama ustvarjala družino, je bilo takih "pametnih" mladih staršev precej. Imeli so kar naprej žurke in obiske, motto je bil "pripeljite s sabo čimveč otrok, da se bodo lahko igrali". Z otroki se pa noben ni ukvarjal, vsaj ne toliko, kot bi bilo primerno. Vemo pa, kaj to pomeni za otroke, tako mlajše kot starejše. Do treh let se niti še ne znajo igrati z vrstniki in se v glavnem samo kregajo za igrače ;).
No, in zdaj dodajmo v to čudovito družinsko ozračje še ubogega psa, ki ima nalogo zabavat in vzgajat otroke :-X.
Mene ne bo nihče prepirčal, da je to za kogarkoli v tej družini dobro.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #288 : 14 April 2011, 09:48:32
Ne, psa imet v družini zato, da namesto staršev zabava in "vzgaja" otroke je neumnost, ni pa v celoti neumno razmišljanje da je pes pri hiši dober za vzgojo otrok. Če znajo starši pravilno poskrbet za vzgojo otrok in psa in se z njimi pravilno ukvarjajo, pes pri hiši definitivno pozitivno doprinese k razvoju otroka.  ;)




damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #289 : 14 April 2011, 09:53:21

Pa zakaj si ga oblekla v vijolično obleko? To ni za fante,...ko bi ga vsaj v modro, mogoče bi bilo bolje :P :o
počitnice na štajerskem pri stari mami ;) omejena sredstva ;D...  kar je bilo na razpolago- torej zgolj vijola oblekca + vsa ostala češka kičarija za v lase ;D
 sej če danes pomislim , je bil res strpen pes ( no sej jih je bilo več) ampak ta je bil najbolj strpen do mene... midva sva bila best frenda.  ;D
kakšnega Rufusa( bigla)  ...ali pa Rono( barvarka) si nisem upala, pa tud me nista šlivila..onadva sta bila od starega fotra ( kao elita lovska- krvosledna al kar koli že ;D)... zgolj Nero( revež mešanc skoraj toliko velik kot NO :-[ ) je sprejel vso pozornost...in prenašal vse. ... je bil res ultra strpen pes do mene , edino sandalov očitno ni maral :D... sem ga pa vozila v vozičku, pa  švercala v posteljo spat, futrala pod mizo, oblačila v majice tud brez problema...
Je pa ravno Nero veljal za najbolj nepredvidljivega...ravno vsakemu se ni pustil tud pobožat ne ...pa tud potem kasneje še isti dan, po tem , ni kazal kakšne zamere sva se hitro pobotala ;D... res pa, da sandalov mu pa nisem več  poskušala natikat :D
potem , ko je poginil( je bil star, pa od takrat  naprej kar  enih 5 let ) je bil to tak šok zame da, nisem več hotela  tja hodit na počitnice .Konec štajerske... samo še krajše obdobje vikendi  na obisk... .

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #290 : 14 April 2011, 10:16:43
Citiraj
Ne, psa imet v družini zato, da namesto staršev zabava in "vzgaja" otroke je neumnost, ni pa v celoti neumno razmišljanje da je pes pri hiši dober za vzgojo otrok.

Kar se tiče odgovornosti, socializacije in mogoče celo terapije, niti slučajno pa ne kot sredstvo kazni. Če veš da pes na otroka reagira agresivno ali kaže znake, boš enega ali drugega odstranil in fizično preprečil da pride do poškodb. To da zavestvo dovoliš da pes poškoduje otroka kot metodo kazni - preventive je zame izraba. In ne že dolgo več ne more vsak vzgajati otroka kot se mu paše, ker slej ko prej ta postane del družbe.

Citiraj
Pes je v ograjenem dvorišču , na vratih je opozorilna tabla POZOR HUD PES

kaj pa v primeru če nimaš ne enega in ne drugega ? ravno prejšnji mesec je pes poškodoval deklico ker je zalutala na tuje dvorišče. Ugani kakšen bo razplet.
Sicer pa tu ni primerjave, če imaš psa v javnosti je eno, če doma na privat ozemlju pa drugo

Citiraj
Kdo je kriv v takem primeru po zakonu in kdo nosi moralno odgovornost?

odvisno od okoliščin in kdo je žrtve. Namreč pri večini primerih kjer se je zbilo otroka kratko potegne voznik, ker pač naš pravni sistem izhaja iz vidika kdo je močnejši na cesti.
Ponavadi neprilagojena hitrost glede razmer na cestišču je najbolj pogosta, pa je baš vseeno ali ti otrok prileti iz desne ali leve

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #291 : 14 April 2011, 11:06:08
kaj pa v primeru če nimaš ne enega in ne drugega ? ravno prejšnji mesec je pes poškodoval deklico ker je zalutala na tuje dvorišče. Ugani kakšen bo razplet.
Sicer pa tu ni primerjave, če imaš psa v javnosti je eno, če doma na privat ozemlju pa drugo

Verjel ali ne ;)...kot si vprašal če nimaš ne enega ne drugega... s tem mislim , na ograjo in tablo na privat zemljišču. In, da je pes zunaj prosto sam... v primeru incidenta. Se ne smatra nič pod privat... ker ti vsakdo po mili volji lahko uleti...
Si   KRIV...in odgovarjaš... pa če tud ti tuja oseba pride na tvoje privat ozemlje.
sicer se lahko sklicuješ na stvarno pravne pravice itd oz lahko ga še celo kontra ganjaš za motenje posesti ... ampak še vedno po defoltu v primeru pes-ugriz/poškodba se pes smatra kot "stvar" katera je lahko potencialno nevarna...
 nekaj kot v smislu da imaš doma na dvorišču nevaren stroj... recimo  ne vem mlin za veje mlet, prižgan... tebe ni nikjer zraven... do njega pa lahko dostopa kdor koli...
 in če se slučajno zgodi da nekdo "zaluta" vtakne roko  not v stroj in mu jo zdrobi... lastnik parcele na kateri je bil neustrezno zavarovana nevarna naprava odgovarja za vse posledice. Ravno tako če imaš na parceli gradbišče, nimaš okoli une ( makar oranžne) ograje in napisa...pa da nekdo zaluta  cepne v kakšno luknjo in se polomi...
V kolikor imaš pa zavarovano in opozorilno tablo...potem se sploh lahko braniš... v  vseh ostalih primerih je "cvetje v jeseni"
Sem mislila, da to veš... Davor ;D

 na javnih površinaš, pa velja napisan zakon ;)

Ko sem prišla v tole okolico, in spoznala da imamo "paciente" za sosede ( prej tega nisem bila vajena), sem se hudo poglobila v zakone+ še dobrega odvetnika dobila.
Tukaj so določeni prav znani po takih incidentih ;)..izzvano namerno. da dobi kakšne dodatne solde ;)
 tako da pri naši bajti , dokler ne bo  ograja ( poleg žive meje še žičnata) v celoti okoli in okoli + vrata na dvorišče ...res dokončano... moji psi ne bodo nikoli in nikdar sami zunaj  brez ,da je nekdo zraven. Ker tud približno ne mislim , kakšnemu "voluharju" za kaj plačevat


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #292 : 14 April 2011, 11:16:45
odvisno od okoliščin in kdo je žrtve. Namreč pri večini primerih kjer se je zbilo otroka kratko potegne voznik, ker pač naš pravni sistem izhaja iz vidika kdo je močnejši na cesti.
Ponavadi neprilagojena hitrost glede razmer na cestišču je najbolj pogosta, pa je baš vseeno ali ti otrok prileti iz desne ali leve
Kaj pa pomeni neprilagojena hitrost glede razmer na cestišču? Če si zbil otroka, si očitno imel v vsakem primeru neprilagojeno hitrost, ne glede na to, da si pri omejitvi 60 morda peljal 20  ???

Ampak resnično.. govorim za primer, da nekdo pri omejitvi 50/h pelje 40/h in mu otrok, ki je normalno hodil po pločniku (brez žoge ipd.) nenadoma dobesedno skoči (to pomeni da v trenutku, brez možnosti predvidevanja, spremeni smer gibanja..) pred avto.

Zanimivo.. če bi bil to pes, je kriv avtomatično lastnik psa, ker ga ni imel pod nadzorom. Pa je v tem primeru pes prav tako tisti, ki je "šibkejši" na cesti.

Če je to otrok, je kriv voznik?  ???

Pa poanta ni v ugotavljanju kdo je kriv, ampak v tem, da v obeh primerih je starš, oz. vodnik, odgovoren v prvi vrsti, otrok in pes naj ne bi bila nikoli, ker nista bitji, ki bi bili zmožni sprejemat odgovornost za svoja dejanja (zato tudi nimajo volilne pravice,..) in šele v drugi vrsti je kriv voznik (pa še to samo če bi lahko z dodatnimi ukrepi povečal varnost - ampak tu bi se moralo gledat v mejah neke normale ane, ker v skrajnostih bi se moral sicer voznik vsakič, ko vidi otroka na pločniku, popolnoma ustaviti).

Jaz se sicer strinjam s tabo.. v primeru da vodnik psa ve, da je njegov pes nevaren,.. ga pač ne sme izpostavljat otrokom,.. Ampak Davor, to je teorija, v praksi se pa lahko dogodi, da s psom dobesedno bežiš pred takimi otroci (meni še sedaj sicer ni jasno kje ti ljudje živijo, ker tam kjer sem jaz živela, se to ni dogajalo - niti ko sem bivala v neposredni bližini romskega naselja in so bili romski otroci stalno tam, kjer sva se sprehajali s psico) in v tem primeru pač ne more odgovarjat vodnik psa, celo ne vem zakaj bi moral vodnik psa bežat pred takimi otroci - ravno tako ima pravico do mirnega sprehoda.. se pa strinjam, da se to potem rešuje drugače - kaj vem.. s prijavami,..  ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #293 : 14 April 2011, 11:51:26
Citiraj
ampak še vedno po defoltu v primeru pes-ugriz/poškodba se pes smatra kot "stvar" katera je lahko potencialno nevarna... 

Ja sej pa ravno to trobim ves čas; ti si uporabila plot in tablo kot primer, ki je tle le izjema pa še to več ali manj zaradi zavarovalnice. Glede na prakso pri nas pa neglede nastrada pes,

Glede ograje; ti posodim našega biglovskega inšpektorja , je bila prava muka slednjo narediti pri nas, ker neglede kako si zavaroval (kljub žici in živi meji) mi je kliznila k sosedom ( kjer sta dva psa + kosti); sem mislil da je bila tale bigl obstojna ograja zajbancija pri opisu pasme; do te mere da sem moral poseči po bolj ekstremnih metodah zaščite; bi postal slike sam nočem razkuriti deteljice ;D

Citiraj
Ampak Davor, to je teorija, v praksi se pa lahko dogodi, da s psom dobesedno bežiš pred takimi otroci

menim, da gre tule za pretiravanje. Da se bi moral odrasel človk otepati mulcev, ki terorizirajo njega in psa ? dejte no  ::)
Kar se pa tiče voznika, ne govorim na pamet ampak točno tole se je zgodilo kolegu (otrok nepričakovano šel na cesto, v naselju, imel predpisano hitrost, poškodbe) in točno takšno obtožnico je dobil; češ ko je videl otroke ob cestišču bi moral zmanjšati hitrost




When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #294 : 14 April 2011, 12:48:12
In če bi jo zmanjšal, na koliko bi jo moral zmanjšati? Bi moral ustaviti? Potem bi avtomobili v določenih krajih samo še stali!!  ???

No in ne glede na odgovor, to je pa ta absurd, o katerem govorim jaz.. če bi namesto otroka zbil psa, bi plačeval pa lastnik psa.

In kje je tu logika? Tako pes, kot otrok, potrebujeta nadzor in odgovornost staršev oz. vodnika. In o tem govorim in o tem govorijo tudi nekateri ostali. Ja, se strinjam, da je dolžnost vodnika, da obvladuje psa, ampak prav tako je odgovornost staršev, da obvladujejo svoje otroke in če otrok rine v psa, ki je pod nadzorom in se vodnik z njim celo umika (čeprav so tu že kršene pravice vodnika da s psom nemoteno hodi po javnih površinah), ali opozori otroka naj se ne približuje, je odgovornost starša, da prepreči otroku poseganje v psa. In če tega ne stori, ne vem zakaj bi ob morebitnem ugrizu moral nosit posledice lastnik psa ali celo pes.

Da bi na cesti kdo lazil za nama in rinil v mojo psico, se nama še ni zgodilo, se nama je pa nekaj drugega. Poglej čisto konkreten primer. Bili smo na pikniku in tam je bil gost tudi en "komajshodil" ki ga je strašno zanimala moja psica. OK, ni problema.. Potem pa je mali postal objesten in začel metat psici v glavo težko in trdo žogico. Psica se je umaknila, nikakor ni niti v enem trenutku odreagirala z agresijo, ampak sem videla, da ji je iz momenta v moment bolj nelagodno.

Sedaj pa tako. Tja smo bili povabljeni vsi, vključno z mojo psico. Zakaj za vraga bi morala jaz imeti pokvarjen piknik, če se moja psica obnaša čisto normalno, je nemoteča in vsi lepo uživamo vse dokler ne pride nevzgojen pamž, ki ga starši ali ne morejo ali pa niti nočejo obvladovat in ne samo da sili v mojo psico, kar samo po sebi ni nič motečega zanjo, ampak jo dobesedno fizično napada in to ne enkrat, ne ponesreči, ampak bi to lahko, če mu ne bi preprečili, počel kar nekaj časa? Ja, lahko bi psico peljala domov (v avto je nisem mogla umaknit, ker tam ni bilo sence) - ampak zakaj? V tem primeru je bila izključno odgovornost staršev tega otroka, da poskrbijo da neha posegat v psico. To, kakšne bo mali zganjal ob tem, ni moja stvar, ampak stvar njih in njihove vzgoje. Pa niso sploh ukrepali, niti po tem, ko sem malemu nekajkrat rekla da tega ne sme počet, dokler nisem otroka odločno prijela za roko in mu jasno in glasno povedala, da tega ne sme počet. Ja, je bilo potem kar nekaj zgroženih pogledov in piknik je bil uničen za vse. In zaradi koga? Definitivno ne zaradi mene in moje psice, tudi ne zaradi otroka, ampak zarad stašev, ki so očitno mnenja, da lahko počnejo oni in njihov otrok karkoli se jim zazdi in če jim kdo "pokaže zobe" so potem najmanj na moč užaljeni, nekateri pa se spravijo celo tožit in zaradi takih, ki menite da mora pes vedno in v vsakem primeru potegnit takratko, žal dostirkat celo uspejo.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #295 : 14 April 2011, 13:21:07
Ja sej pa ravno to trobim ves čas; ti si uporabila plot in tablo kot primer, ki je tle le izjema pa še to več ali manj zaradi zavarovalnice. Glede na prakso pri nas pa neglede nastrada pes,

In zaradi kazenske odgovornosti
 ja no v ostalem se pa strinjam s teboj... sej sem napisala.. evo še enkrat :)
Citiraj
Sicer, čisto tako nasplošno se pa strinjam. Vedno mora v vsakem primeru( že zaradi sebe in svojega psa če ga ima rad) lastnik pazit in biti pozoren na okolico.
Ker ,ko pride do incidenta... pri naših zakonih in vsej tejle gonji proti psom , ga bo lastnik psa in v končnem pes naje*al.
Tud če po tuji krivdi bo fasal "etiketo" nevarna žival in bo zaveden v registru....
( glupi zakoni... in tak lastnik , ki se mu ne da s tem ubadat in  branit iz golega principa- ga 1000% nasanka)
Citiraj
Glede ograje; ti posodim našega biglovskega inšpektorja , je bila prava muka slednjo narediti pri nas, ker neglede kako si zavaroval (kljub žici in živi meji) mi je kliznila k sosedom ( kjer sta dva psa + kosti); sem mislil da je bila tale bigl obstojna ograja zajbancija pri opisu pasme; do te mere da sem moral poseči po bolj ekstremnih metodah zaščite;
  pri nas , jaz ograje zaradi svojih psov ubistvu sploh ne rabim  :D
 sama zunaj tud ne znata bit( starejša sta  bolj jima paše rit na mehkem valit) ...tudi če smo vsi zunaj...  zna kakšen izginit ispred oči...  pa točno vem kam je šel.. .. na kavču, ali v mojem stolu  v pisarni :D
 meni bo bistvo ograje  bolj zarad ljudi, ker če ni zagrajeno je vse naše in prosto.
.

Sedaj pa tako. Tja smo bili povabljeni vsi, vključno z mojo psico. Zakaj za vraga bi morala jaz imeti pokvarjen piknik, če se moja psica obnaša čisto normalno, je nemoteča in vsi lepo uživamo vse dokler ne pride nevzgojen pamž, ki ga starši ali ne morejo ali pa niti nočejo obvladovat in ne samo da sili v mojo psico, kar samo po sebi ni nič motečega zanjo, ampak jo dobesedno fizično napada in to ne enkrat, ne ponesreči, ampak bi to lahko, če mu ne bi preprečili, počel kar nekaj časa? Ja, lahko bi psico peljala domov (v avto je nisem mogla umaknit, ker tam ni bilo sence) - ampak zakaj? V tem primeru je bila izključno odgovornost staršev tega otroka, da poskrbijo da neha posegat v psico. To, kakšne bo mali zganjal ob tem, ni moja stvar, ampak stvar njih in njihove vzgoje. Pa niso sploh ukrepali, niti po tem, ko sem malemu nekajkrat rekla da tega ne sme počet, dokler nisem otroka odločno prijela za roko in mu jasno in glasno povedala, da tega ne sme počet. Ja, je bilo potem kar nekaj zgroženih pogledov in piknik je bil uničen za vse. In zaradi koga? Definitivno ne zaradi mene in moje psice, tudi ne zaradi otroka, ampak zarad stašev, ki so očitno mnenja, da lahko počnejo oni in njihov otrok karkoli se jim zazdi in če jim kdo "pokaže zobe" so potem najmanj na moč užaljeni, nekateri pa se spravijo celo tožit in zaradi takih, ki menite da mora pes vedno in v vsakem primeru potegnit takratko, žal dostirkat celo uspejo.

Če ne skoraj vedno ;)
 V takih primerih...čisto tako :) ;)... a si ti dolžna njihovega  mulca vzgajat? Nisi... rečeš enkrat , naj neha , drugič ga opozoriš tako da vsi slišijo.
In če v naprej starši ne ukrepajo....
 potem pa spustiš kakšno hudo nizko in podlo njegovim staršem, ki se nanaša na mulca.

Če so oni brezobrazni...potem jim  to na  njihov način objasniš... da te vsaj razumejo.... vsi pač niso brihtni ;D
p.s.
 jaz se drugače v naprej pozanimam kdo bo na pikniku ;D :D :D :D...... saj počasi se potem naredi redukcija "takih",  v veliki večini tud unim brez psa in z normalnimi otroci ne "potegnejo" za kakšno druženje

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #296 : 14 April 2011, 13:36:19
Ja D., imaš prav.

Ampak a veš, odvisno s kakšnimi ljudmi imaš opravka. Pri veliki večini je tako, da potem,  ko si naredil nekaj tako "normalnega", tebe vsi (tudi tisti, ki se jih ne tiče)grdo gledajo. Ti si tisti grd grd, ker si pokazal s prstom na problem.. velikokrat se nihče ne vpraša kdo je začel konflikt, ampak kdo je zagnal vik in krik ko je stvar že itak prešla mejo. Le redko pride do situacij, ko se "ploska" takim, ki postavijo stvari v nek naravni red, pa še to ponavadi takrat, ko nekdo že vse moti, pa se nihče ne upa pisnit da ga moti in na koncu se pač najde izjema, ki zarobanti.

No, ampak saj pravim. Imaš prav in tudi jaz si bolj ali manj izbiram kam, kje, kdaj in s kom. Pa še vedno grem včasih na led, ko me kdo prepriča, naj psa pripeljem, spustim ali kaj podobnega, potem jim pa nič v zvezi s tem kar so sami želeli, ni prav.  ::)

Hotela sem samo opozorit da je folk dejansko blesav in da to mnenje, da je treba vedno psa umikat, skrivat in kaj vem kaj še vse, preprosto ni ne logično, ne koristno, ne nič...



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #297 : 14 April 2011, 13:56:16
Ja, TibiQ, točno tako je kot praviš. In to je samo zato, ker se takim staršem ne ljubi ukvarjat oz. vzgajat svojega otroka pa še kronca bi jim z galve padla, če bi kdaj svojemu otroku nečesa ne dovolili in mu razložili, zakaj!
Jaz imam en tak primerek v našem naselju (družine in otroka), zdaj je fantek od 3 let zrasel že na 11 let, pa je še vedno isti problem komunikacije z njim(i). Ko se sprehajam mimo naselja in se tam v bližini žogajo fanje na igrišču, gre ta fant točno takrat pred naju po žogo, se postavi pred naju na sredino poti in naju čaka. Ko se približava, pa s prisiljeno osladno prijaznim glaskom vpraša:" A je ta kuža kaj agresiven?"
Si morate mislit, kako je že razgledan o psih pri 11-ih? Čeprav tega psa videva skoraj dnevno že 8 let >:(.
Pa ga vprašam nazaj:"Kako pa to misliš s tem, če je agresiven? Kakšen je pa to pes po tvojem?"
Pa se zamisli in reče: "Da laja!" O moj Bog ... saj mojega psa sploh še ni slišal lajat!
Temu fantu sem že pred časom prepovedala (sicer zelo vljudno), da se mojega psa dotika, ker je večkrat in vedno na isti način rinil v naju in spraševal, kako mu je ime (parkrat sem mu povedala, zdaj pa vidim, da je to le del njegove igre, saj ga ime psa v resnici sploh ne zanima), če je kaj hud, pa če ga lahko poboža. Obnašal se je pa tako prikrito agresivno (deluje hiperaktivno), da je postal moj pes v njegovi bližini vsakokrat bolj nervozen in je nazadnje že tiho renčal nanj. No, kaj bi naj mu sploh rekla? Ti ljudje, cela družina, se nevrotično in nerealno pogovarjajo o psih in opazila sem, da jih sploh ne dojemajo kot živa bitja, ampak kot igrače seveda. Seveda bi imeli psa, pa nič ne vejo o njih. Ja, kako pa naj kaj vejo, če se nič ne zanimajo >:(. In taki nam potem na sprehodih skačejo v naše pse, ker naj bi jih kao zanimali ti naši prijazni kužki. Ne, takim rečem, da moj pes ni javno bitje, kar je tudi res ;).



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #298 : 14 April 2011, 14:05:08
Citiraj
Zakaj za vraga bi morala jaz imeti pokvarjen piknik, če se moja psica obnaša čisto normalno,

Odgovor je zelo enostaven in razumljivo za marsikoga nesprejemljiv:  to da imaš ti/mi psa ni vitalno za družbo , ravno nasprotno je celo za družbo breme; napram nataliteti na katero je obstoj le te vezan. Tako da VEDNO bo imel otrok večjo stopnjo tolerance kot pes, bodisi s strani zakonodaje ali javnosti same. Sedaj se lahko tle debatira okoli nevzgojenih otrok, neumnih staršev , butaste raje, ampak okoli tega dejstva se ne more

Citiraj
in nerealno pogovarjajo o psih 

oh jezus  ::)



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #299 : 14 April 2011, 14:06:15
 T. poznam take primerke ;) od najinih prijateljev- nek sodelavec mulc je obupen  "sputnik"  >:D >:D
( sej vem da je grdo od mene samo mulac ima res glavo ko sputnik >:D- tud tolk trdo) incident zarad katerega je bil pa kažin pa  sploh ni bil zarad psov.. ampak zato ker je pamž palico vtikal v ogenj in potem okoli avtomobilov z žerjavico letal in po zadnjih gumah s tisto palico udrihal...( 50 metrov preč od nas vseh- una njegova mamica ga je še celo gledala)
njegov fotr ( desc je bil pa itak nalit)  a ni imela tolk soli v glavi ,da bi mu dotajčila da je to nevarno in se ne sme... ampak ga je gledala in se smejala. ::)
 pa ni bilo treba sploh nič kej veliko...
 samo rekla sem tam enemu... " če ima avto zavarovan prot exploziji"..ko je vprašal zakaj sem pa rekla " zato ker imam občutek ,da ti ga bo tamal sputnik v roku ene ure v luft spustu >:D >:D"
In potem je un ponoru..pa še dva zraven >:D
In pikniki so mirni in prijetni... od takrat naprej jih noben več ne vabi ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.