Presuh pes - kako ga porediti?

Zoki · 53854

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #90 : 11 Avgust 2010, 19:55:35
Seveda preživijo, tudi na vegetarijanskih. Samo eni so suhi, eni predebeli, eni razvijejo netolerance, eni IBD. Tudi revni ljudje v Indiji preživijo na merici sojine moke prelite z vročo vodo. Govedo se lepo redi na mešanici koruzne in ribje moke (ne primerjam goveda in psov po presnovi, ampak po poceni krmi). Tudi lososi na farmah se debelijo na ribji moki. Odpri gobec svojemu psu in poglej vanj. A lahko žveči levo in desno? Lahko prežvekuje? Ima ploščate zobe? Ima večdelni želodec?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 11 Avgust 2010, 20:13:58
Za komentar bi prosila tiste, ki se malo bolj spoznate na sestavo briketov

Tipična analiza:
surove beljakovine 30.5%, surove maščobe 20.5%, surove vlaknine 7.4%, surovi pepel 2.2%, voda 8.0%, kalcij 1.40%, fosfor 1.0%, kalij 0.60%, natrij 0.30%, magnezij 0.13%, mangan 30 mg/kg, cink 205 mg/kg, železo 145 mg/kg, baker 10 mg/kg, jod 3 mg/kg, selen 0.4 mg/kg

tole je analiza iz vreče briket, ki jih ima trenutno. je česa premalo?

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #92 : 11 Avgust 2010, 20:29:09
Imam doma eno prav tako živahno vražičko, ki je suha in koščena, pa ni prav nič bolna. Pač vse sproti pokuri, ker ne zna biti nič pri miru. Mišice ima prav lepe, za milimeter špeha je pa treba dodat makarončke ali polento fejst s putrom zabeljeno. Saj kašen konc mesa tudi pade, ampak to je kar tako, za povrh, sploh ne šteje.

Take zdrave zelo aktivne suhe pse se na prvi pogled loči od psov, ki so presuhi zaradi pomankljivega delovanja encimov. Tisti so zelo požrešni, imajo ogromne dreke polne neprebavljene hrane, ne glede na to koliko in kaj požrejo, stalno so lačni in hujšajo. Imajo zanič dlako in jim smrdi iz gobca.

Psi so se prilagodili na hrano, kakršno so dobili pri ljudeh. Ljudem pa večinoma ni šlo tako dobro, da bi metali meso psom. Ga še zase niso imeli.
Tudi medvedje imajo zversko zobovje, pa so vsejedi, nekateri pa celo vegetarijanci.

Pri naših psih predstavljajo briketi približno tričetrt vse hrane. Čist obični, nobena fency dragocenost. Če je kakšen presuh dobi dodatek zabeljenih makaronov ali polente, dobijo tudi nekaj mesa, nalovijo si miši in voluharje, in v seuzoni požrejo ogromno sadja in zelenjave (to si naberejo sami). Vsi imajo v redu encime in noben nima IBD. Celo mleko prebavljajo vsi v redu, niti ni noben na nobeno hrano alergičen.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 11 Avgust 2010, 21:29:56
Za komentar bi prosila tiste, ki se malo bolj spoznate na sestavo briketov

Tipična analiza:
surove beljakovine 30.5%, surove maščobe 20.5%, surove vlaknine 7.4%, surovi pepel 2.2%, voda 8.0%, kalcij 1.40%, fosfor 1.0%, kalij 0.60%, natrij 0.30%, magnezij 0.13%, mangan 30 mg/kg, cink 205 mg/kg, železo 145 mg/kg, baker 10 mg/kg, jod 3 mg/kg, selen 0.4 mg/kg
tole je analiza iz vreče briket, ki jih ima trenutno. je česa premalo?
Točno tako. Kdo se spozna na brikete? Distributer, uvoznik določene znamke? MUltinacionalka, ki jih proizvaja in trdi, da so njeni najboljši. Kaj bodo oni povedali? In pravzaprav, kje sploh je kaj napisanega o optimalni prehrani? Pogledaš 1200 strani dolg veterinarski učbenik o prehrani malih živali, ki mi ga je posodil veterinar. Knjigo sponzorira Hills. Notri je polno strani o tem, kateri so cenene vlaknine, kot so paradižnikova luipinica, ki dobro držijo brikete skupaj. Pri poglavju o boleznih prebavil je samo toliko, kako dati psa na infuzijo, da se mu reši življenje in tam se konča. No, aja, dodajo par svojih blagovnih znamk precenjenih kao dietnih konzerv. Fighting fire with fire.

Na vreči imaš pred sabo kemično analizo. Kaj bi dobil, če bi zmlel žagavino, usnje in motorno olje? Dobil bi 33% vlaknin, 33% maščob, 33% belkjakovin. Karikatura, ponazarja problem. Kaj ti pove 30,5% beljakovin? beljakovine so tudi rastlinskega izvora in te so za pse še posebno težko prebavljive. nekaj beljakovin je lahko živalskih, ampak največkrat je to lahko kostna moka. Saj vem, proizvajhalci trdijo, da je iz mehke, sočne govedine, ampak kako veš? Ponavadi so sestavine, ki gredo v hrano, bile prej že predelane (v obliki moke, ne zrezkov). Pa seveda notri gre, če že gre, najcenejši odrezki, mlete kosti, eksotični deli, ki jih noben kupec noče. In potem se to speče pri 300 stopinjah ali še več in na koncu poškropi s pregreto maščobo, da so briketi na zunaj dišeči. In enako vprašanje posatvljam za maščobe. Nihče nikoli ne omenja kakšnega izvora so. Ponavadi so rastlinske, ker so najcenejše. Lahko da so maščobe, v katerih se je prej cvrlo krofe. Nihče ne vpraša, vse gre. Rastlinske maščobe so omega 6 in ta deluje vnetno (rak, alergije, artritis). V današnji prehrani imamo ljudje zaradi uživanja prevelike količine rastlinskih maščob in zaradi tega, ker so živali za hrano pitane na spremenjen način, porušeno razmerje omega 3 in omega 6. To ni hec, če greš na PUbMed je tam cela gora člankov, medicinskih! na to temo. ZATO se dandanes prehrani dodaja omega 3, da nazaj popravljamo to razmerje (kapsule z ribjim oljem) Seveda tržniki pasje prehrane to vedo in so to začeli dodajati in se s tem pohvalijo na vreči. Pa veš od kje prihajajo te omega 3? Kaj če je olje žaltavo, neprečiščeno in zato vsebuje težke kovine? NO, seveda je pasja prehrana še vedno filana z rastlinskimi maščobami, tako da ti par kapljic ribjega olja komaj kaj pomaga popraviti to razmerje...

Za ostale vitamine in minerale, ki si jih navedla, poglej si analizo tipičnega kosa surovega mesa, niti en od teh mineralov ne manjka. Vsak kos mesa ima železo, kalij, kalcij, magnezij, ...Vsak ima seveda različno sestavo, zato pa hraniš raznoliko.

Kar je NUJNO; je pravilno razmerje kalcija in kalija. Ni važno koliko, važno je razmerje. Preveč kalija zavira absorbcijo kalcija. To ni hec, to je nujno poštimat. Analiza celega plena (surova hrana)pokaže, da je razmerje kalcija in kalija idealno, kot ga priporočajo veteinarski učbeniki. Ogljikovi hidrati pa vsebujejo ogromno kalija in skoraj nič kalcija in zdaj če ti to hraniš, boš razmerje čisto porušila, imela boš ogromno kalija v prebitku... pa seveda upočasni prebavo, da začne že gniti, preden pride ven... Pa smard iz gobca še pol dni po zadnjem obroku, ker se zadvee še lepijo po želodcu... No, za suhega psa pa samo to, da rastlinske vlaknine ovirajo absorbcijo esencialnih nutrientov v sistem.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #94 : 11 Avgust 2010, 22:30:26

Psi so se prilagodili na hrano, kakršno so dobili pri ljudeh. Ljudem pa večinoma ni šlo tako dobro, da bi metali meso psom. Ga še zase niso imeli.
Tudi medvedje imajo zversko zobovje, pa so vsejedi, nekateri pa celo vegetarijanci.

Ja, ja, panda je v družini medvedov, ampak se je že zelo zgodaj ločil od glavne skupine medvedov. Imajo ga celo za neke vrste živi fosil.
WIki:
Panda ima postavo kot medved, a je po anatomski zgradbi telesa podoben rakunu. Zato se znanstveniki vse do danes ne morejo poenotiti o tem, v katero skupino bi ga uvrstili. Čeprav je po zgradbi zobovja mesojed, je postal izrazito rastlinojed. V svoji domovini, v gorah osrednje Kitajske, se hrani izključno z bambusovimi listi in mladimi vršički. Bambus je visoka trava, ki jo je z zobmi težko prežvečiti. Da se je panda lahko začel hraniti z bambusom, so se mu morale zaobliti krone sekalcev in razširiti grizne ploskve kočnikov.

Ne opažam podobnega pojava pri svojih psih.
Pa še toliko o prilagoditvi. Na tistih območjih, kjer je izginejo populacije velikih rastlinojedih čred (divjih goved in jelenjadi), počasi izginejo populacije volkov (npr. jug Evrope). Obtsajajo, ampak so ogrožene populacije. Go figure. Volkovi za razliko od podgan ne cvetijo na smeteh ljudskih naselbin.

nalovijo si miši in voluharje

Psi že vedo:)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #95 : 11 Avgust 2010, 22:45:47
Za komentar bi prosila tiste, ki se malo bolj spoznate na sestavo briketov

Tipična analiza:
surove beljakovine 30.5%, surove maščobe 20.5%, surove vlaknine 7.4%, surovi pepel 2.2%, voda 8.0%, kalcij 1.40%, fosfor 1.0%, kalij 0.60%, natrij 0.30%, magnezij 0.13%, mangan 30 mg/kg, cink 205 mg/kg, železo 145 mg/kg, baker 10 mg/kg, jod 3 mg/kg, selen 0.4 mg/kg

tole je analiza iz vreče briket, ki jih ima trenutno. je česa premalo?

Sestava ti ne pove nič, če nimaš zraven sestavin in njihovega porekla. Žal.


Drugače pa - dokler nimaš res aktivnega psa, ki ne zna biti pri miru in katerega presnova je hitrejša, toliko časa se ti sanja ne, kakšne velike razlike so med psi.

Moj rotti ima cca 50kg in poje na dan 250-300g briketov. Moja neumorna malinoiska ina cca 25 kg in poje na dan 500-600g briketov. Jesta iste brikete, oba sta primerno razvita, dlaka je lepa, kondicija je primerna temu, za kar ju imam, se pravi za delo, naredi pa mala hijena vsaj trikrat toliko km na dan, ker skorajda nikoli ni pri miru.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #96 : 12 Avgust 2010, 10:42:04
medvedi...tudi naši so vsejedi. Pande pa čist ena ista figa, če se jih šteje k rakunom - tudi rakuni so zveri.

Citiraj
nalovijo si miši in voluharje

Psi že vedo:)

ja seveda vedo. zato naberejo tudi velike količine sadja (Marelce so že mimo, zdajle se bašejo z še zelenimi jabolki, takimi, ki še za kis niso dovolj zrela in se bodo basali z jabolki do konca sezone. Vmes bodo pospravili vse slive, ki bojo padle dol in če ne bom dobro pazila, bodo obrali tudi breskev. Potem bodo pobirali in trli orehe. Obirajo tudi robide) in zelenjave (najraje imajo bučke vseh vrst, pa kumare, paradajz, korenje, večina jih požre tudi papriko če jo dobi)


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 12 Avgust 2010, 14:51:20
Lanabela, pa tvoji prebavjo vso to sadje in zelenjavo? :D pomojem morjo met tako drisko, da je kr kej :P 8)

...joke :D moja tudi je, kar si lahko sama nabere - od jabolk do paprike... svašta ::)

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #98 : 12 Avgust 2010, 15:01:41
Nič driske, nič prdenja, samo dreki so bolj veliki. Verjetno kaj koristnega uspejo potegniti ven, škodi jim pa zanesljivo ne.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 12 Avgust 2010, 15:06:19
Če jim kaj nebi pasalo, potem že nebi jedli :)

...sledi svojim sanjam


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #100 : 12 Avgust 2010, 16:05:34
Moja neumorna malinoiska ina cca 25 kg in poje na dan 500-600g briketov.

Pri surovem se hrani od 2 do 4 procente odrasle idealne pričakovane teže. 4% se šteje za zelo majhne pasme, vrtavke. Recimo pri 25 kg psu (sicer ne vem, če je že odrasla, ampak recimo da je njena odrasla teža 25 kg), če vzamemo 3% odrasle idealne teže, bi bilo to 750 g surovega na dan. Surovo ima cca 70% vode, torej je to cca 225 g suhe mase mesa. Zanimivo ne, suhih briketov pa mora pojesti skoraj 3x več suhe mase.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #101 : 12 Avgust 2010, 16:19:22
ja seveda vedo. zato naberejo tudi velike količine sadja (Marelce so že mimo, zdajle se bašejo z še zelenimi jabolki, takimi, ki še za kis niso dovolj zrela in se bodo basali z jabolki do konca sezone. Vmes bodo pospravili vse slive, ki bojo padle dol in če ne bom dobro pazila, bodo obrali tudi breskev. Potem bodo pobirali in trli orehe. Obirajo tudi robide) in zelenjave (najraje imajo bučke vseh vrst, pa kumare, paradajz, korenje, večina jih požre tudi papriko če jo dobi)

Super, da jim daš. Na forumu za surovo imamo eno osebo z belgijcem, ki je rad hodil na vrt in pulil korenje, celo sezono. Skratka, dobil je napad trebušne slinavker, preživel pri vetih nekaj dni, stroški v tisoče dolarjev. Pridejo domov, vse okej, pes se vrne k dnevnih pohodom po vrtu. In v nekaj dneh spet pristane pri veterinarju z istim napadom! slinavke, spet tisoč dolarjev stroškov. Vrt je dala zagraditi in pes korenja ne vidi več.

Mislim res mi je zanimivo, da se vrtimo v krogih in debatiramo o zelenjavi, sadju (ki ga sezonsko krade tudi moj mali, ampak mi na kraj pameti ne pride, da bi to postalo del rednih obrokov). Ja, ja, moja starejša psica je včasih jedla tudi mačje dreke, pa ne mislim, da ve, kaj je zanjo najbolje.

Nobene besede pa ne rečemo o razmerju med kalcijem in forforjem in nobene besede o mesu. Nobene besede o dostopnosti aminokislin. Nobene besede o svežih sestavinah.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #102 : 12 Avgust 2010, 16:29:42
In primer vrsti neprimerne hrane - suhe brikletirane hrane. Mačke nimajo čuta za vodo (zelo malo pijejo) in ko jedo suho hrano, se kronično premalo hidrirajo. To vodi v sečne kamne, kristale, težave urinarnega trakta... Ampak nima veze, saj potem dobijo Hillsove dietne konzerve. Ki so sicer narejene iz koruze im maščobe, ampak pa kaj, samo da jih lahko dfrago prodajo ljudem, ki bi radi svoje mačke rešili trpljenja.

Tako le zgledajo notranji organi mačke, ki je na izgled/otip bila primerno težka, njeni organi pa so praktično fois gras, sama bela maščoba jih prekriva. Zdravo.
http://catinfo.org/?link=felineobesity

Tako da ja, a sploh vemo, kako zgleda pes znotraj?

Kot sem že napisala, govedo, ki je pitano svoji vrsti neprimerno hrano - koriuzno in sojino moko, ima baje vampe pokrite z debelo plastjo neke sluzi, pri krmi tega ni. Pa na izgled govedo vseeno izgleda lepo in zdravo.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #103 : 12 Avgust 2010, 17:57:05
Pri surovem se hrani od 2 do 4 procente odrasle idealne pričakovane teže. 4% se šteje za zelo majhne pasme, vrtavke. Recimo pri 25 kg psu (sicer ne vem, če je že odrasla, ampak recimo da je njena odrasla teža 25 kg), če vzamemo 3% odrasle idealne teže, bi bilo to 750 g surovega na dan. Surovo ima cca 70% vode, torej je to cca 225 g suhe mase mesa. Zanimivo ne, suhih briketov pa mora pojesti skoraj 3x več suhe mase.

A za 50kg psa te pa ne skrbi, da strada?  ;D

No, ravno zaradi posploševanj koliko naj bi kakšen pes kakšne teže moral pojesti, je v pasji prehrani ogromno problemov. Tudi pri ljudeh imaš take, ki lahko pospravijo vola in pol, pa se ne redijo in take, ki se redijo ob obrokih, kateri mene ne bi niti nasitili. Zato so taka posploševanja živa bedarija.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #104 : 12 Avgust 2010, 18:21:30
Točno tako. Na briketih morajo eni živeti pri 20 briketih dnevno, pa se redijo (moja starejša psica pred surovim). Drugi, kot pes zaradi katerega je ta tema, pa je presuh. Bedarija, se strinjam.

Pri surovem je pa res čudno. Priporoča se mačkam in psom 2-4 % odrasle idealne teže. Nobena umetnost. Prilagodi se dotičnemu psu.

Moja pripomba je letela na to, da mora 25 kg malina pojesti 600 g briketov dnevno in da pri surovem bi bila začetna ocena količine hranjenja , tudi če vzamemo 3%, skoraj ista, 750 g. Pa je meso skoraj sama voda.

Ja, eni rabijo enormne količine briketov, ker ne morejo ven potegniti tistega, kar rabijo. To sem jaz še v prvem psotu v tej temi napisala.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #105 : 12 Avgust 2010, 18:50:54
Taar, mene pač surova hrana ne prepriča. Merilo ustreznosti prehrane mojih psov pa je njihovo zdravje in delovna sposobnost. Zdrava sta, suha, mišičasta, energije je za izvoz, teža je super, kondicija tudi.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 12 Avgust 2010, 19:14:44
Taar, mene pač surova hrana ne prepriča. Merilo ustreznosti prehrane mojih psov pa je njihovo zdravje in delovna sposobnost. Zdrava sta, suha, mišičasta, energije je za izvoz, teža je super, kondicija tudi.

meni je tudi merilo zdravje in delovna sposobnost - vendar le med drugim. Sem tudi v pasjem športu.

recimo pred kakim letom sem svojo ameriški agilitaško legicvo vprašala, kaj tam hranijo, normalno, katere brikete? In je rekla, da tam v agilitaških vodah več noben ne hrani briketov, da je to drugorazredno in da se povezuje z veliko modernimi boleznimi. Mene je kar vrglo. Jaz sem pa mislila, da hranim najbolj kakovostno...

To mi je dalo misliti. Zdaj poznam take agilitaše, ki od tega živijo, dajejo vse za pse, imajo cel štab veterinarjev -  in hranijo po modelu celega plena. Pa ne dajem to kot vzrok, zakaj sem začela dajati vrsti primerno hrano. Samo kot ilustracijo, da se stvari premikajo.

Saj moja psica je na kao vrhunskih briketih tudi živela. Samo je na mesu prvič v živbljenju brez razgrizenih tac, krvavih lukenj po koži in spremenila se  je na otip, izgubila je mlahavost. Pa zobje so se v nulo sčistili, obloge so šle dol, zadaha ni več...

IN ja, kaj pa se dogaja znotraj njih? A to pa ni važno? Saj sploh ne vemo, kako izgledajo njihovi notranji organi/hormoni, ki so prisiljeni prebavljati težke rastlinske beljakovine... Imamo v mojem športu vrhinske delovne pšse, ki pa so imeli življensko resne težave z želodci...



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #107 : 12 Avgust 2010, 19:32:02
Taar, ko tako zagovarjaš surovo hrano - povej mi, kaj naj moji psici, ki naj bi imela od 25 do 30 kg - meni je bila najbolj optimalna pri 27kg - hranim čez cel teden. Točno, kaj me zanima. Koliko česa kakšen dan. hvala.

...sledi svojim sanjam


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #108 : 12 Avgust 2010, 19:53:12
V temu za surovo na tem forumu je vse na dolgo in široko opisano, imamo link za dobavitelja divjačine, 10 kg za 6 eur. Ja prav bereš, 6 eur. Pa opisano katere kosti NE dajati, ker bodo lomile zobe, zakaj kosti, koliko česa, količine. Se tudi potredim kakšne slikice gor dati.
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=219.450
In koliko hraniti, kakšna razmerja, zakaj kosti, razmerje kalcij - fosfor. 
Hrani se 2-4% odrasle idealne teže, mladiče in odrasle pse.
80% mesa
10% kosti
10% organov, od tega mora biti jeter nujno 5% (zaradi vitamina A in D).
Nobenih dodatkov, nobenih marketinških for. Dodajaš le omega 3, kakovostno, človeško, DHA in EPa mora biti min 300 mg na 1000 mg olja. Ne olje ribjih jeter (ker ima preveč vitamina A in D).

Če te karkoli bo konkretno zanimalo, si poglej čim več slik, info, posebej zaradi primernosti velikosti kosov. recimo vratovi, hrbti, perutničke so sama kost in veliko premajhni za nemca (lahko golta in se mu zatakne). Na lastno odgovornost oz. raje ne. Isto ne dajaj nobenih NOG velikih živali, recimo goveda. Kosti so natančno opisane , to nujno preberi v zgoraj omenjeni temi!

Forum za surovo:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/

Gor je 18.000 članov in tema je striktno hranjenje. Recimo avgusta je bilo čez 700 sporočil - izključno o surovem.
Facebook:
http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=261761471359&ref=ts






Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #109 : 12 Avgust 2010, 19:57:44
Taar, joj, pa ne bi spet poslušala zgodb o slovenskih agi psih s težavami z želodcem. Poznam konkretno dva primera, pa približne vzroke, pa jih ne povezujem s tem, kaj hranijo svoje pse.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 12 Avgust 2010, 20:07:36
Jaz vem za primer, ko so bili briketi, nič drugega, hranjeni.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #111 : 12 Avgust 2010, 20:22:43
No Taar, oprosti ampak fanatiki vsake vrste mi grejo na živce. Pri tvojih se surovo super obnese, krasno, futraj torej surovo.  Tudi je zelo fino prebrati tvoje izkušnje. Ne pomeni pa, da je to edino zveličavno. Veš prav smešno je poslušat enkrat eno enkrat drugo modno strujo, kako poveličuje svoj stil hranjenja. Enkrat vegiji trdijo, da njihova brezmesna hrana za pse ozdravi vse težave tega sveta, potem BARFovci, ki so vsem ostalim napovedali bridki konec svojim pa 20+let življenja....

V praksi je pa tako, da enim se obnese eno, drugim drugo. Če ti lahko našteješ primer ameriškega  psa, ki je zbolel po korenju, ti jaz lahko povem par zelo konkretnih psov iz moje okolice, ki jih je vsaka tudi najbolj nedolžna kost spravila na rob preživetja. Tako da ne mi plozat prosim.

Meni se najbolj obnese kombinacija, ki sem jo opisala. Sadja in surove zelenjave jim ne dajem, to si naberejo same. Od mene dobijo samo kakšne ostanke od kuhane zelenjave za priboljšek. Pa mogoče kakšen košček banane, ki jo obožujejo. Kar pojedo sadja, si naberejo same. Glede na to, da to brez škode počnejo že skoraj 30 let (torej več generacij in več pasem) si upam trditi, da tvoji raw meat feederji nakladajo.

Kolikor sem lahko videla tudi pri drugih, imajo najboljše rezultate tisti, ki futrajo kvalitetno mešano hrano - ne glede na to, ali osnovo predstavljajo briketi ali surovo meso ali kuhana hrana.
Meni je pomembno, da je pes zdrav, v dobri delovni kondiciji in da dočaka solidno starost. Če je psica pri 14 letih zdrava in še sposobna teči par km pri kolesu, potem me to, kakšne barve je njena maščoba niti najmanj ne zanima.

In. Pišeš o divjačini po 60 centov. Fino. Tako poceni je zato, ker jo za več ne morejo prodat. Pa ti veš, kolikšna bo cena v prihodnje, če se bo povpraševanje dvignilo? Je že meni zadišalo, pa ne za pse, jaz bi si naredila salame.





Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 12 Avgust 2010, 20:28:34
Glede na tvoje trditve, kako je surovo meso fajn za vse, potem če ji dajem brikete + surovo, bo vse ok?

...sledi svojim sanjam


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #113 : 12 Avgust 2010, 21:43:48
Lanabela,

jaz se oglašam le v temi glede hrane in o moji pasmi. Zdaj vsaj me je še ena par ljudi kontaktiralo z vprašanji glede surovega, ker so prej mislili, da bodo psa dobesedno ubili s kosom mesa. Če je v katero fanatično smer obrnjen ta cel Pesjanar, je le v smer poveličevanja briketov in polent. Nič drugega. nasvete o prehrani dajejo distributerji. Noben drug. Vprašaj študenta veterine, kaj se ta trenutek o prehrani učijo na faksu. Kaj je kurikulum. Ali pa raje ne vprašaj.

Vsak bo hranil tisto, kar bo. Ne morem nič vplivati. Moja poanta je to, da moramo biti kritični in zahtevati več informacij o hrani. Zahtevati moramo več obrazložitev, od kje so sestavine. Isto jaz zahtevam od moje prehrane. Jaz tudi ne jem skoraj konzerviranega in malo junk fooda. Čisto osebna odločitev.  Recimo ti še vedno ponavljaš briketi in zelenjava. Od kje je pa to utemeljeno? To o ameriškem psu in korenju je prejšnji teden napisala njegova lastnica. Osebno. OČitno imam jaz v Sloveniji redke pse, ki jih nobena kost še ni spravila na rob preživetja, celo čisto normalno jih prebavljajo.

In kvalitetno? Kaj je to? procesirana hrana, da je kvalitetna? Jaz vse gledam iz stališča prehrane za ljudi - ne v smislu konkretnih sesatvin ampak načina priprave. Lokalno, sezonsko, čim manj procesirano. IN potem imamo tu brikete. Kaj je tu svežega, lokalnega, neprocesiranega?

jaz bi za svojo psico, ki je pred mano razpadala, bila pripravljena kupiti najdražjo hrano na planetu, pa ni nič pomagalo. Tace v ranah. Glej si ga zlomka, na surovem pa tega ni več. To je pa MOJA osebna izkušnja. Da o zadahu in zobeh ne bi.

Ja, tista srna je za salame. Uradno. me ne zanima, če se cena dvigne. Naj se. DEnar mi ni nobena ovira. Sicer pa dobim lokalno, sveže, tudi zastonj ovčetino, teletino, ni da ni.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #114 : 12 Avgust 2010, 21:50:44
Glede na tvoje trditve, kako je surovo meso fajn za vse, potem če ji dajem brikete + surovo, bo vse ok?

TO ni moja trditev, pridi vsaj pogledati v temo surovo, malo na facebook, preleti.  Od tega jaz nimam koristi nič. Škodi pa ne nič, če si malo pogledaš in premisliš. Zahtevaj odgovore, zahtevaj obrazložitve.

In ja, lahko daješ brikete in občasno kos surovega, samo daj med briketi i obrokom surovega malo pavze (ne ravno mešat). Jaz sem po neumnosti tako začela, ker sem rabila maxi dobre priboljške za motivacijo za mladiča. In potem se je to namnožilo v en obrok na dan, potem sem začela več brati in nazadnje ugotovila, da briketov več ne dajem.

Pa preberi si, kako začeti, če te bo zanimalo, čisto zato, da ne boš dala kaj neprimernega, na primer goveje gole goleni (kar nosi težo pol tone bika bo zlomilo pasji zob, slej kot prej) ali pa kakšnih majčkenih posameznih reber, da bo pes samo pogoltnil.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #115 : 13 Avgust 2010, 09:47:55
Glej Taar: to pisanje o prehrani izključno s surovim mesom mi je všeč in je zanimivo. Ko pa se enkrat začne dajati v nič vse ostale variante mi pa ni več niti všeč niti zanimivo.
Citiraj
  Recimo ti še vedno ponavljaš briketi in zelenjava. Od kje je pa to utemeljeno?
Ni čisto tako. Briketi + sadje+zelenjava+meso+packarija,ki si  jo sami ulovijo+nekaj malega mleka in občasno kakšno jajce+kakšna riba, a obveznoi kuhana (po surovih se valjajo). Namesto briketov bi bilo lahko tudi doma kuhano, če bi se mi ljubilo (žitarice+meso+zelenjava, če ni ravni sredi sezone, ko si jo same naberejo dovolj).Utemeljeno na mojih izkušnjah. Se mi pač obnese. In za razliko od nekaterih, pri meni tudi denar ni nepomemben faktor.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #116 : 13 Avgust 2010, 13:35:28
Mene pa zanima recimo da se jaz odločim za BARF metodo moj pes se pa ne strinja s tem, moj pes drugače občasno oz kolikor njemu paše dobi tudi nekaj surovega mesa (govedine, piščanca...) in surovih kosti, ne bi pa on tega skoz jedu, kar pomeni da če danes je ponavadi mu naslednji dan ne paše kako potem...
Drugače je kuhano hrano + še cca 500 g briketov, ki jih večino vse pospravi, pa imamo trenutno kljub vsemu samo 21,5 - 22 kg, gre za odraslega psa SH, pa tudi v mlajših letih ko je imel navejčjo težo 30kg vendar nobene maščobe sama mišica ni nikdar presegel to kilažo, kvečjemu od sredine pomladi do nekje sredine septembra je imel 25kg, takrat pa surovega mesa tud polizat ni hotu kaj šele da bi ga jedu. Pa imamo sedaj pri 12 zobke super nobenega kamna in tudi z zadahom ni težav, dlaka super in razen posledic ki jih je pustila erlihija nobenih drugih hujših ali nevarnejših zdravstvenih težav, aja pa maline, jabolka, hruške in celo občasno grozdje si tud kr sam obira.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #117 : 13 Avgust 2010, 13:59:12
Taar, ful grozno, da o prehrani pišemo distributerji. Pa da si dejansko preberemo kaj o prehrani, si izmenjujemo mnenja z nutricionisti v tujini, pišemo članke o prehrani in dvigujemo nivo znanja splošne populacije lastnikov psov. Res, grozni smo. Kaj pa prej, se pravi 2 leti nazaj? A takrat je bilo pa kul tisto, kar sem napisala? Ne dovolim si, da si nekdo kot ti sploh privošči take izjave, nekdo, ki ne pozna ne mene, ne z mano razen ene debate na forumu nima ničesar. In zaradi tvojega ponižujočega odnosa do pisočih v tej temi ti niti približni ne želim poslati članka o prehrani. Sicer pa, kako lahko sploh pišeš na forum, ki je v domeni nekoga, ki tudi distribuira neko znamko hrane, še več pa jih prodaja?

Moji trije psi (z izjemo zadnje pridobitve) so dolgo živeli izključno na doma pripravljeni hrani in na kombinaciji briketirane in domače hrane. Preizkusila sem tudi hranjenje s surovim mesom, pa me rezultati žal niso prepričali. Pa tisti, ki mojega črnuhca poznajo celo življenje povedo, da v taki kondiciji kot je zadnji dve leti, tako čvrst, oblikovan in prekipevajoč od energije prej ni bil.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #118 : 13 Avgust 2010, 14:23:18
Satin, zdaj boš moral paziti da se ti ne zredi, ko je kastriran.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #119 : 13 Avgust 2010, 14:36:03
Zaenkrat večjih sprememb na nobenem področju še ni, bi bla pa vesela če ga na kake 23 - 23,5 kg spravim, več ne zaradi zadnje šape in zadnjega dela hrbtenice. Ker do zdaj nam ni uspel več kot za pol kg, ki smo jih pol v cca 2 dneh zgubili, za pol kg smo se pa malce več kot 6 mesecev trudili.