rodovniški/nerodovniški

Yo · 710826

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1800 : 18 Julij 2012, 21:59:07
Gajči: Zelo fer. Samo na par čisto nepomembnih zadevic brez katerih pa nimaš rodovniškega legla si pozabila (plemenjak, administracija pa  nekaj malega nujne logistike tudi pride zraven, razen če imaš vse na voljo za prvim voglom). Tudi cene 900€ dosega ali presega samo nekaj trenutno modernih pasem, ostale so od tretjine do polovico cenejše. Ko o (rodovniškem) leglu ne boš samo premišljevala, ampak ga boš tudi dejansko gor spravila, se boš lahko konkretno pobahala z dobičkom. Če ga boš pridelala. Do takrat pa lahko teoretiziraš. Saj te razumem. tudi jaz sem podobno razmišljala. Pred prvim leglom.

Z renomejem v tujini je pa tako: težko ga je doseči (ne nasedajo kar po vrsti na lepe slikce in samo razstavne naslove) in zelo lahko izgubiti.


gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1801 : 18 Julij 2012, 22:21:36
Ok administracija vzrejni referent 2krat 40eur plemenjak spet samo okvirno 500eur rodovniki mislim da so 20eur ne bom trdila drugače pa sem pred devetimi leti že vzredila leglo tako da vsaj približno vem kako je to in kakšni so stroški. Aja pa pozabila sem cepljenje in čipiranje to pa moramo narediti tako pri rodovniških kot pri nerodovniških. Skok samca ti pa danes tako ali pa tako že vsak zaračuna samo za manj denarja če so mladiči nerodovniški.Zato pa pravim da je vse skupaj en velik biznis tako na eni kot na drugi strani,žal pa se trguje z živimi bitji. Pa vrjemite da sem dodobra spoznala tole rodovniško scen in mi gre včasih na bruhanje kaj se dogaja in ravno zadnjič sem javno povedala da bi bo počasi bolje da si kupim v trgovini pipi maksa kot pa psa. Še enkrat pa povdarjam da so vmes tudi dobri vzreditelji ampak teh je tako malo in to e žalosti.



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1802 : 18 Julij 2012, 22:41:02
Aja in kar se tiče dobička jaz takrat nisem niti premišljevala o kakšnem dobičku sem imela pa veliko veselja s tem leglom in ravno o tem govorim leglo sem si lahko privoščila dobiček ali zguba ni mi bilo važno.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1803 : 18 Julij 2012, 23:21:55
Verjemem. Jaz tudi. Kar se veselja tiče. Če si plačala za skok 500€, imela samca nekje v bližini in za mladiče pokasirala po 900, ti o izgubi res ni bilo treba razmišljati. Če bi končala globoko v minusu, bi pa morala, ker bi morala luknjo od nekod pokriti.

Žal realnost ni vedno tako rožnata. Pojma nimam, kje bi dobila plemenjaka, ki bi ustrezal konkretno moji psici tako po zunanjosti kot po karakterju in rodovniku za ceno enega mladiča (ki je trenutno 600€). Vse naše plemenjake lahko prešteješ na prste, trenutno žaliboh ni ustreznega. Zunaj so mladiči (in s tem tudi skočnine) krepko dražji.
Se pa strinjam, ja, mladiče se da pridelati dokaj poceni, če ti je vseeno, s čim pariš, samo da je blizu in poceni.
Pri administraciji lahko pri 6 mladičih prideš mogoče skozi s slabih 300€ (če upoštevaš DDV, pride rodovnik 30€, če gre kakšen mladič ven, dodaš za povrh še  malce več za eksportnega + prijava legla, vzrejni, objava legla, taksa...)

Ampak naj bo  z moje strani o cenah dovolj. Itak lahko upoštevaš realne stroške, ki jih boš imel s konkretno paritvijo s katero si prizadevaš dobiti kvalitetne mladiče in narediš malce več od najbolj nujnega, ali pa govoriš o minimalnih možnih stroških s katerimi pokriješ minimalne zahteve.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1804 : 18 Julij 2012, 23:27:26
Ljudje božji, berem vas, berem... In pokam po šivih... Od besa.

Razen redkih izjem kot je Lanabela, Damayanti, aska..., saj sploh ne veste, kaj pišete...
In nas, vzreditelje, prikazujete kot "vojne zločince"... Kot "biznismene"..
In vas lepo prijazno vprašam, kdo od vas je vzreditelj? S "kilometrino", znanjem, izkušnjami, renomejem..
Pa kaj se sploh zavedate, da je vzreja (ne reja) odgovoren "hobi"? Predvsem etičen in moralen.. Do sebe, do svoje psice, do bodočega lastnika...
Koliko vas je že  skrbelo za brejo psičko, "trepetalo" pri kotitvi, pri porodnih in poporodnih zapletih, koliko od vas je tri tedne (klečalo (dobesedno) na kolenih in pomagalo "dojiti".. Koliko od vas je bilo psici v "pomoč" 24 ur na dan... Koliko vas je  trepetalo za tiste majhne nebogljene kepice..., koliko vas je kuhalo pasji fojtr, menjevalo pasjo posteljnino, pralo pasje rajngle..  Koliko od vas je  skrbelo za mladičke...Da so na toplem, na suhem, uvedlo "pasji vrtec", porabilo letni dopust za "pasjo porodniško"... In to ne z muko, ampak z največjim veseljem...
Koliko od vas je "iskalo" dobre domove za te "naše otroke"...  Uredilo vso "administracijo" - uporabljam gaichyin termin...
In nenazadnje  kolikim od vas je "uspelo postati in ostati  prijatelj z novimi lastniki...

Koliko od vas je izšolalo svoje pse, opravilo vse potrebne preizkušnje, ki se za pasmo zahtevajo, koliko vas je pripeljalo domov novega plemenjaka, se udeležilo z njim vzrejnega pregleda, opravilo vse potrebne teste....Koliko od vas je PONOSNIH na svoje pse, na potomce svojih psov,  na svojo PSARNO... Mimogrede PSARNA je priimek in ime... In za njo stoji človek, ne predmet...
Saj bi še lahko naštevala... Saj bi lahko še pisala in pisala Pa se mi iskreno povedano ne ljubi...

Dodala bom le to: "Le čevlje sodi naj kopitar"...

In  potem pišete neke številke... V EUR-ih... Kar tako. Iz glave... In potem delate "bilanco" uspeha.. Govorite o dobičku....
Ne, niso še dnarja natiskali, da bi bil denar izključen in edini motiv...

Gaichy, žalostna sem.. Pišeš neke številke.. Nič od tega ne drži... Številke so višje...  Zavajaš . In da je treba leglo sploh "sfinancirati" pred samo prodajo, oz. biznisom, kot ga imenuješ... In da je tu še dva meseca "dela" (pravzaprav neizmernega veselja in polne duše, ko vidiš, kako malinovci napredujejo), obiski in razgovori s potencialnimi novimi lastniki... Hej Gaichy in podobno misleči, "ustavite konje"...

Sleepy, obsojaš nas. Vzreditelje. Nas, ki na svet "produciramo" nove živali... Praviš, da jih je dovolj..
In me resnično zanima, koliko pa stane oskrbni dan za enega psa v zavetišču... Kakšen je "račun", ki ga zavetišče izstavi plačniku... Res
me zanima... Priznam, nimam pojma... Niti ne vem, kako poteka ta finačni krog... Morda sem se nerodno izrazila... Ampak prosim ne se obesiti na moje besede... Verjetno nekdo ve, koliko  davkoplačevalskega denarja gre za oskrbni dan enega psa v zavetišču... Čisto tako, v povpečju, vključno z veterinarsko oskrbo...

Za svoje poskrbim jaz. Jaz sem "plačnik".  Hrana, oskrba, nega, skrb, "ljubezen"... In mimogrede , tudi odgovorni lastnik sem...
Koliko denarja, toliko muzike... Ko pa svojih ne bom več sposobna sama preživeti, pa si bom na žalost pa morala omisliti plišastega...




gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1805 : 18 Julij 2012, 23:42:14
Ne vem zakaj toliko razburjanja če ste odgovorna vzrediteljica potem moje pisanje ne leti na vas in ne trdim da so vsi vzreditelji isti. Moje številke so kar točne hranimo šolamo hodimo na razstave pa tudi taki ki ne vzrejamo in nimamo legel. Ob mojem leglu sem tudi jaz prebedela dohranjevala se bala za malčke in ostala v stikh z novimi lastniki čeprav nise nikoli imela legla b kaj šele ž tako kot nekateri. Tukaj je samo vprašanje odgovrne tvzreje te pa je malo roko na srce.



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1806 : 18 Julij 2012, 23:52:01
Pa še to moja nevzrejna psička ima vse teste in je šolana zato pa tudi je nevzrejna tako da nebi o cenah in niso iz glave torej diva ne zavajt ljudi vi ker točno vem koliko je šola koliko so zdravniški pregledi in koliko je vzrejni pregled. Pa tudi koliko so razstave vem ker sem že kakšno obiskala. Zdej pa res ne vem kdo koga zavaja. Imam pa še eno psičko in z njo pa sem želela imeti leglo pa me je vse minilo svoje razloge pa sem povedala in za tem stojim



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1807 : 19 Julij 2012, 00:01:22
In to da vzrejate je vaša osebna odločitev zato me to jokanje o rebedenih nočeh o skrbi za mladiče niti najmanj ne gane. Če je tako grozno in težko potem pač ne vzrejajte saj vas nihče ne sili.



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #1808 : 19 Julij 2012, 00:29:54
In to da vzrejate je vaša osebna odločitev zato me to jokanje o rebedenih nočeh o skrbi za mladiče niti najmanj ne gane. Če je tako grozno in težko potem pač ne vzrejajte saj vas nihče ne sili.

Gaichy, kje si to prebrala... Tega nisem jaz napisala...

Če sem prav prebrala, si se enkrat poiskusila v vlogi vzrediteljice... Potem pa si ugotovila, da to pač ni zate...
Kaj sem želela s svojim prispevkom povedati?  Le to, da kdor ni skusil "blišča in bede" vzreje, naj ne sodi...
Jaz pa sem ponosna in se z največjim veseljem ozrem nazaj...  Na 30 in več let poštene vzreje.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1809 : 19 Julij 2012, 07:57:55
In to da vzrejate je vaša osebna odločitev zato me to jokanje o rebedenih nočeh o skrbi za mladiče niti najmanj ne gane. Če je tako grozno in težko potem pač ne vzrejajte saj vas nihče ne sili.
Ja, ne nekako, ampak točno tako.

diva1 tudi ti si marsikaj prebrala kar ne piše.
Sleepy, obsojaš nas.  Vzreditelje.  Nas, ki na svet "produciramo" nove živali... Praviš, da jih je dovolj..
Prav nikjer ne obsojam prav nikogar, kakšen razlog imaš za se čutitit osebno prizadeto pa veš sama. Da je psov preveč je dejstvo, da je vsak novo skoteni še dodatno preveč pa logika. Sprejet posledice svojih odločitev bi bilo pa odgovorno. Sem proti prodaji živih živali, torej vseh, ne rodovniških.
Poleg tega vse, kar praviš, da počneš ob svoji psici, počno mnogi lastniki nerodovniških. Občutki namreč niso vezani na vzreditelje, jaz uporabljam termin rejce, ker je tak uporabljen v predpisih, in ker sem prepričana, da enaka (v smislu v korist živali) obravnava pripada vsem psom ne glede na poreklo.

In me resnično zanima, koliko pa stane oskrbni dan za enega psa v zavetišču... Kakšen je "račun", ki ga zavetišče izstavi plačniku... Res
me zanima... Priznam, nimam pojma... Niti ne vem, kako poteka ta finačni krog... Morda sem se nerodno izrazila... Ampak prosim ne se obesiti na moje besede... Verjetno nekdo ve, koliko  davkoplačevalskega denarja gre za oskrbni dan enega psa v zavetišču... Čisto tako, v povpečju, vključno z veterinarsko oskrbo...

Za svoje poskrbim jaz. Jaz sem "plačnik".  Hrana, oskrba, nega, skrb, "ljubezen"... In mimogrede , tudi odgovorni lastnik sem...
Koliko denarja, toliko muzike... Ko pa svojih ne bom več sposobna sama preživeti, pa si bom na žalost pa morala omisliti plišastega...
Odvisno. Eno je priporočena cena, drugo so cene, ki jih postavljajo zasebniki ob prijavi na razpise, o povprečju je težko govorit oz. ne pove nič. Računi zavetišč v lasti občin so nekoliko drugačni kot računi, ki jih izstavljajo zasebniki, pa še to so različni od občine do občine.
Sem napisala že v eni drugi temi - če se držiš zakona (al pa ga mogoče še malo prikrojiš v svojo korist), je zavetiščarstvo biznis. Če privoščiš živalim kaj več, je pa to mnogo težje. Lahko zdej po "vzrediteljskem principu" skačem u luft, da se vam sanja ne kakšni so stroški, če hočeš dobro poskrbet za žival, posvojitelj plača pa borih nekaj deset €, pa nekako vsi lastniki živali vemo kako je s stroški. Če se trudiš živali nudit veliko so visoki, lahko so pa precej manjši. Občine plačajo oskrbo 30 dni, živali pa so v posameznih zavetiščih tudi leta. Trepetanje je znano tudi skrbnikom zavetiških živali.
Mene tudi v tem primeru bolj zanima, da je za živali poskrbljeno optimalno in to za čim večje število (nemoralna se mi zdi zakonska pravica žival strpat v skrinjo samo zato, ker je v zavetišču več kot 30 dni)
Sicer pa je povprečen račun za najdalj trajajočo oskrbo psa, ki jo plača plačnik, okoli 500 €. Znesek je še vedno isti, tudi če je pes potreboval kakšno operacijo (kot vzrejeni recimo rabijo vzrejni pregled) in je v zavetišču več let. Posvojitelj plača med 50 in 100 € odvisno od zavetišča. Ne vem, če že vse občine plačujejo sterilizacijo, še kakšno leto nazaj je niso. Ampak ven pa mora it sterilizirana.
Cena in kvaliteta oskrbe psov ni ravno vezana na poreklo, zavetiški pes je kar se tega tiče lahko tudi dražji kot najplemenitejši.

Za zadnji del pa - hvala enako. Osebno sicer poskrbim tudi za mnoge tuje, s čimer imam jasno konstantno izgubo v porabljenem času in denarju. Ampak JBG, hobi pač stane in lahko neham kadarkoli. Ali zato, ker si tega ne bi mogla več privoščit, ali pa zato, ker bi mi bile rdeče številke pomembnejše od živali samih.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1810 : 19 Julij 2012, 08:05:27
Diva1, podpis pod tvoje poste. Vi in vam podobni STE vzreditelji. In kar tako naprej.

Kar se tiče pa :
''Nisem še zasledila, da bi se z vzrejo ukvarjali socialno ogroženi sloji, je pa res, da prav zelo sledim temu tudi ne.''
Z vzrejo morda ne z rejo nerodovniških pa kar nekaj  ;) Predvsem temu bi se moglo mal sledit za lažji vpogled  ;D
Enostavna raziskovalna naloga -> odpreš bolho. Izbereš naključne oglase (lahko kar vse po vrsti). Pokličeš. In se delaš da kupuješ mladiča. Pa da vidimo na kaj naletiš. Verjemi, da bi ti kot veliki ljubiteljici živali prej pritisk narasel kot pa če kličeš vzreditelja rodovniških psov ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1811 : 19 Julij 2012, 08:17:45
Aha. In vsi ti imajo stroške, ki jih je naštela Lanabela, mladiči pa dosegajo cene, ki jih zagovarjate tu...
Vsak dan kaj novega zvemo...
 

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1812 : 19 Julij 2012, 08:28:24
Bravo,diva1!Sicer še nimam 30 letne kilometrine pri vzreji,ampak se teh stvari zavedam od prvega dneva,ko sem se odločila za prvo leglo.Pa še za to odločitev sem porabila dobrih osem let.In še dandanes priznam,da se učim.Z vsakim leglom,z vsakim mladičem.
Prav tako se zavedam,da mora na bančnem računu v času paritve biti kar zajeten kupček denarja,da mi uspe vzrediti leglo po vseh predpisih.Ker pošteno povedano,naši mladiči ne gredo od doma v starosti osem tednov.Marsikateri je šel od doma z 4 meseci ali pa tudi kasneje.Tudi to je treba vzeti v zakup. Poleg vseh drugih stvari.Če bi potegnila črto pod vsakim leglom-na koncu sem pridelala minus na bančnem računu.Ampak to je povsem moja stvar.Sem pač porabila svoj denar za svoj kapric.V veliko večje zadoščenje pa mi je potem spremljati te naše nadebudne "žoharje"kako odraščajo.Tako kot ste eni ponosni na svoje otroke,avtomobile,hiše ali pa kaj drugega sem JAZ osebno ponosna na naše mladiče.In na njihove lastnike s katerimi smo postali dobri prijatelji.Počasi ratujemo vse večja družina.To smo pa lahko samo tako,da smo pošteni eden do drugega.



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1813 : 19 Julij 2012, 08:39:17
Tudi na bolhi je ogromno rodovniških psov in ker sem sama več kot eno leto iskala psa ki sem si ga želela sem doživljala šoke tudi pri rejcih rodovniških psov.Od tega da psa lahko vrnem če mi ne odgovarja do tega v kakšnih razmerah živijo ker ne mi čebule prodajat da lahko starejša oseba sama obvladuje kardelo štirih večjih psov. Psičke so se klale med sabo in šibkejša je zgledala kot bojni pes. Za odgovorno in resno vzrejo je potrebno ogromno znanja in časa.Oh ja o tem bi se dalo razpravljati. Pravim samo da je zelo malo odgovornih in resnih vzrediteljev pa to govorim iz lastne izkušnje.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1814 : 19 Julij 2012, 08:51:10
gaichy,jaz živim z tropom trenutno 4 psov.Dva samca in dve samice.Moje punce se ne koljejo,prej bi rekla da jokajo ena za drugo če katero kakšen dan vzamem iz tropa in jo kam peljem.Prav tako se mi ne koljeta samca.Živijo v hiši z mano in možem,spijo v svoji sobi-vsi skupaj.Tudi dopoldne ko sva v službi preživijo v tej sobi,večinoma prespijo.Popoldne so vedno z nama.Ni mi jih problem obvladovat.Ne na povodcu in ne spuščene.Imamo lovske pse,živimo v gojitvenem lovišču,psi so na sprehodih spuščeni,pa nimam problemov z revirnim lovcem,ker ve,da se psi od mene ne oddaljujejo.Ampak za to smo delali.Vsi psi pri hiši razen najmlajšega (6mesecev) imajo opravljene tudi delovne izpite.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1815 : 19 Julij 2012, 09:02:25
no sej  včasih pa le nimam zmotnega mnenja ... vedno znova in znova se mi potrjuje moje mnenje
Citiraj
glavni borci za   vestno rodovniško vzrejo so ponavadi tisti, ki imajo čisto vest ( moje opažanje  predvsem po forumih) ostalo je pa tiho...le zakaj?

... mogoče zato k so na dopustu :P... al pa kumare vlagajo :o >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1816 : 19 Julij 2012, 09:11:20
Ne vem zakaj vsi jemljete moje pisanje osebno. Govorim samo z gledišča kupca in povem kaj sem vse doživljala in videla. Pa vrjemite mi da mi je ena vzrediteljica tako dvignila pritisk da sem se obrnila na kzs pa še na koga vendar sem obupala ker to je kot bdon kihota z mlini na veter. V končni fazi niti ni važno rodovniški nerodovniški svinjarije se dogajajo povsod žrtve so pa živali. Zakaj že?



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1817 : 19 Julij 2012, 09:14:59
Jaz pa iz stališča kupca povem še to, da mi dol visi ali dober vzreditelj z mojim denarjem tudi zasluži. Pravzaprav imam še raje, da kaj zasluži, da se mu slučajno ne zgodi, da bi zaradi primanjkovanja denarja moral prenehati z vzrejo.



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1818 : 19 Julij 2012, 09:30:35
Tudi meni dol visi če dober vzreditelj zasluži žalostno pa je da se gre lahko vzrediteljrteljstvo skorajda vsak in vrjemite da ko sem sama kupovala psa sem videla malo dobrih vzrediteljev prsti ene roke so preveč.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1819 : 19 Julij 2012, 09:35:47
Ne vem zakaj vsi jemljete moje pisanje osebno. Govorim samo z gledišča kupca in povem kaj sem vse doživljala in videla. Pa vrjemite mi da mi je ena vzrediteljica tako dvignila pritisk da sem se obrnila na kzs pa še na koga vendar sem obupala ker to je kot bdon kihota z mlini na veter. V končni fazi niti ni važno rodovniški nerodovniški svinjarije se dogajajo povsod žrtve so pa živali. Zakaj že?
Hja to je pa spet odvisno... Včasih velja, da mačka zatuli, če ji ne rep stopiš, včasih pa tudi ne. Odvisno kam paše mačka, najbrž  >:D
Kar je za spregledat, se pa spregleda... sej so samo živali... al kaj?

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1820 : 19 Julij 2012, 09:40:38
vzreja in reja ...no vsaj meni se vidi razlika in rejcev imaš ogromno...na škodo živali...samo kaj ko še vedno kupec oblikuje trg in ne obratno. Torej če kupec dojame point kaj je dobro za žival bo tudi rejec morda postal vzreditelj, ker drugače tudi ne bo imel kam prodat.
Enako velja za posvojitelje. Dokler ne bojo dojeli pointa da se psom daje možnost in ne da se jih rešuje samo zaradi plusa na posvojiteljevi karmi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1821 : 19 Julij 2012, 09:48:13
Ne vem zakaj vsi jemljete moje pisanje osebno. Govorim samo z gledišča kupca in povem kaj sem vse doživljala in videla. Pa vrjemite mi da mi je ena vzrediteljica tako dvignila pritisk da sem se obrnila na kzs pa še na koga vendar sem obupala ker to je kot bdon kihota z mlini na veter. V končni fazi niti ni važno rodovniški nerodovniški svinjarije se dogajajo povsod žrtve so pa živali. Zakaj že?
pa veš zakaj so to mlini na veter ;) Ker organizacija katera bi MORALA poskrbet za to, da je kinologija/rodovniška-POŠTENA tega ne stori.
Ker od tapoštenega vzreditelja ni profita... če bi bili vsi pošteni si uni tam ne bi mogli špogat  po 100.000 dobička delit pa ven čupat razno razne dvevnice pa sejnine pa ne vem kaj še vse...
Od šteparjev je pa biznis... ker uni pa letno 90% kapnejo v bilanco. Vrana vrani ne izkljuje oči- star pregovor ;D
tolk o rodovniški štepariji... in bo  kmalu kakšen zakon glede nerodovniške šteparije... v to sploh ne dvomim ;), ker človeška pogoltnost je brezmejna... ampak tak zakon ne bo v korist živalim , ampak v korist bilance ;)
avtomobili se na 4 leta strošijo... bajte je treba vzdrževat...okol hodit po svetu je tud lepo

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


SinM

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • MI2
Odgovori #1822 : 19 Julij 2012, 09:50:03
Ah. Kakorkoli »obračaš« tole debato v svoji »okrogli stvari«, ki jo imaš na glavi, načeloma prideš do istega zaključka.

Dejstvo 1: Za prosperiranje nerodovniškega »štepanja« po mojem opažanju niso krivi zgolj in samo neodgovorni kupci, ampak tudi neodgovorni vzreditelji.
»Krivda« je definitivno obojestranska.
Kar mene moti je dejstvo, da moraš pri nakupu rodovniškega psa narediti skoraj doktorsko dizertacijo, da dobiš psa, ki ustreza standardu brez genetsko pogojenih bolezni.  To bi moralo biti samo po sebi umevno.
Moti me tudi, da klubi/vzrejne komisije/pravi vzreditelji ne »naredijo reda znotraj svojih vrst«. »Rodovniški šteparji« se takole na pol javno poznani, pa kljub temu lahko opravljajo svoj posel še naprej. (Ja, tukaj definitivno lahko govorimo o poslu, in to dobrem.)

Dejstvo 2: Nerodovniško štepanje dela škodo pasmi. S tem, ker vsako nerodovniško leglo zmanjšuje možnost, da rodovniški mladič dobi svoje ta prave skrbnike (kar nekaj rodovniških mladičev je v zadnjem času še pri parih mesecih pri svojih vzrediteljih in to za pasmo kot celoto ni ok, saj zmanjšuje možnost, da se bo vzreditelj sploh odločal za še kakšno leglo).  Direktno z zmanjševanjem »genetskega bazena«, sploh pri štepanju z rodovniškimi psicami, ki ni nujno, da so vzrejno zanič. Tudi če se leglo resnično odgovorno »spravi gor« ob upoštevanju vseh zakonskih, etičnih in moralnih norm, je pri nerodovniškem velika možnost, da je pes nestandarden. Vizuelno, predvsem pa karakterno. Slednje je kar pravilo pri »moji pasmi«. Nič kolikokrat so k meni že pristopili popolni neznanci z vprašanjem, če lahko sploh pobožajo moja dva... In pri mojem odgovoru, da brez problema, sem velikokrat bila deležna vprašanja »ja, kako pa to«?!? Da oni pa poznajo v njihovem koncu pa par takih primerkov, ki so agresivni ne samo do živali, ampak tudi do ljudi!?! Katastrofa! Sramota! In – guess what – ti psi niso iz rodovniške vzreje... In to meče slabo luč na celo pasmo. O veliki možnosti pasemsko pogojenih bolezni sploh ne bi...

Dejstvo 3: Ker mi je mar za pasmo, bom v bodoče kupovala zgolj in samo rodovniške pse. In ker mi je mar za pasmo, sem vsekakor pripravljena narediti doktorsko dizertacijo in kupiti pri pravem vzreditelju. In pri tem me ne bo prav nič motilo, če mu bo od mojega nakupa ostal kakšen »tringeld«. Z veseljem. Pa nisem noben hohštapler. Pa tudi moj mesečni budget je pod slovenskim povprečjem. Samo, da bom imela možnost tudi v prihodnosti imeti veselje s tipičnimi predstavniki izbrane pasme!

Je pa pravica in odgovornost vsakega, da se odloči po svoji vesti. Predvsem pa, da kakorkoli se že odloči, poskrbi za dobrobit živali in sprejme polno odgovornost za svojo odločitev. 



gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1823 : 19 Julij 2012, 09:59:02
Cene rodovniških psov so pri določeni pasmi približno iste če je vzreditelj rejec kakor koli že dober prodajalec bo pse prodal ne glede na kvaliteto legla. Žalostno pa je da niti uradne inštitucije ne ukrepajo proti psarnam kjer so razmere nemogoče. Potem tudi ugotoviš da vzreditelji ščitijo hrbet en drugemu ker vrana vrani ne izkoplje oči. Pa vrjemite da ne nabiram pluse za svojo karmo. Imam dve rodovniški psički.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1824 : 19 Julij 2012, 10:02:40
Dejstvo 2: Nerodovniško štepanje dela škodo pasmi. S tem, ker vsako nerodovniško leglo zmanjšuje možnost, da rodovniški mladič dobi svoje ta prave skrbnike (kar nekaj rodovniških mladičev je v zadnjem času še pri parih mesecih pri svojih vzrediteljih in to za pasmo kot celoto ni ok, saj zmanjšuje možnost, da se bo vzreditelj sploh odločal za še kakšno leglo).  Direktno z zmanjševanjem »genetskega bazena«, sploh pri štepanju z rodovniškimi psicami, ki ni nujno, da so vzrejno zanič. Tudi če se leglo resnično odgovorno »spravi gor« ob upoštevanju vseh zakonskih, etičnih in moralnih norm, je pri nerodovniškem velika možnost, da je pes nestandarden. Vizuelno, predvsem pa karakterno. Slednje je kar pravilo pri »moji pasmi«. Nič kolikokrat so k meni že pristopili popolni neznanci z vprašanjem, če lahko sploh pobožajo moja dva... In pri mojem odgovoru, da brez problema, sem velikokrat bila deležna vprašanja »ja, kako pa to«?!? Da oni pa poznajo v njihovem koncu pa par takih primerkov, ki so agresivni ne samo do živali, ampak tudi do ljudi!?! Katastrofa! Sramota! In – guess what – ti psi niso iz rodovniške vzreje... In to meče slabo luč na celo pasmo. O veliki možnosti pasemsko pogojenih bolezni sploh ne bi...

Podpis!  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1825 : 19 Julij 2012, 10:16:21
Diva1, podpis pod tvoje poste. Vi in vam podobni STE vzreditelji. In kar tako naprej.
Tudi moj podpis in enako SinM (ne bom dajala citata,da ne bo predolg)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1826 : 19 Julij 2012, 10:18:55
Sicer pa če se bo (no če se bi  ::)) uvedlo (pošteno-sm optimisična  :P) označevanje oz. sledljivost tudi nerodovniških psov, bom povsem zadovljna. Ob predpostavki (spet optimistična ::)) da bodo potem ljubiteljski rejci nerodovniških psov pošteno parili svoje čistokrvne pse (une ki jih pred parjenjem peljejo na dializo za čisto kri pa to  :P). In še je mojih optimističnih (utopičnih) idej   8)

Res never mind kakšnega psa imaš fajn bi pa blo če bi se videlo koliko šmorna je šele pri domači reji brez papirja. Če je že kuhinja v rodovniški jo je pri nerodovniški še pa še. Samo vidi se je ne. Pri rodovniških se jo vsaj lahko sledi - problem je sicer res ker se morda premalo ukrepa.

Lahko pa kupec mirno prebere rodovnik in vklopi malo logike. Sploh to ni velika študija v primerjavi s tem da je potem psa treba še vzgojit in sobivat z njemu nadaljnih 10+ let. Tam se šele ''študije'' začnejo. Tako da to pak ni izgovor da se nebi za kak dan ali teden (pa tudi če mesece) dol usedu in prebral podatke s katerimi razpolagaš pri dotični pasmi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1827 : 19 Julij 2012, 10:27:49
Je pa pravica in odgovornost vsakega, da se odloči po svoji vesti. Predvsem pa, da kakorkoli se že odloči, poskrbi za dobrobit živali in sprejme polno odgovornost za svojo odločitev.
Aleluja. Še dobro da se trudim tole (pa še edina nisem) lajnat skozi celo tole pa še kakšno temo... Očitno pa le ni tako nelogično, nerazumljivo, nejasno in samo spregledano.

Btw. tudi predlogi o vključitvi sledljivosti tudi za nerodovniške pse v zakon so stari že nekaj let in niso ravno zrasli v zadnjem letu na Šedelbauerjevem zelniku.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1828 : 19 Julij 2012, 10:41:06
Vem vem da so to stari predlogi...samo ko žal tudi že veljavno čipiranje ni uspešno, kot bi naj bilo.

Pa saj se že vseskozi strinjam z dejstvom da bi bilo najbolj prav da vsak poskrbi za dobrobit živali in sprejme polno odgovornost za svojo odločitev...samo en problem je tu...ta da veliko ljudi nima glih taprave zavesti za vestne odločitve. Oz so njihove odločitve po večini trenutni navdihi in pri trenutnih navdihih prevelikokrat odigra glavno vlogo samo minimalen denarni vložek in čim krajši čas odločiteve ter razmisleka za člana družine ki bi naj bil z njimi dlje kot traja čas nakupa. Ko pa je v igri hitra odločitev in hiter nakup pa v prvi vrsti pridejo najdlje do bolhe ali salamonca pa sortirajo po ceni in v prvo pridejo do nerodovniških psov.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1829 : 19 Julij 2012, 11:10:06
Če povzamemo:
Nič ni narobe, če se odločim za nerodovniškega psa, za katerega bom vestno skrbel. Ali bom zanj plačal ali ne, je stvar mene in prejšnjega lastnika in nikogar drugega. Za zdravega psa je potrebno imeti tudi nekaj sreče. Rejci rodovniških psov so zaslužni za obstoj pasem.
Pasjerejci z zdravo pametjo in brez nje obstajajo na obeh straneh.

Lahko zaključimo boj?  :)